Z życia Kościoła

Z życia diecezji

Bombardowani dźwiękami coraz wcześniej mamy kłopot ze słuchem. Czy aparat słuchowy będzie wkrótce tak popularny jak okulary? To wizja nader realna, chyba że zadbamy o swoje ucho wewnętrzne i przestaniemy zabijać znajdujące się tam komórki słuchowe.

– Na maksa, ale i to jest za cicho! – deklaruje szesnastolatek spytany przeze mnie, jak ustawia swój odtwarzacz ze słuchawkami dousznymi, zaś jego koleżanka dodaje: – Kiedy słucham muzyki przez słuchawki, lubię, żeby „biła po uszach”.

Specjaliści alarmują, że dzisiejsze nastolatki uzależnione od różnych „empeczwórek” w wieku 30 lat będą miały słuch siedemdziesięciolatków. – Przenośne odtwarzacze to hałas w czystej formie – ostrzegają otolaryngolodzy. – Za pomocą słuchawek szczelnie wypełniających przewód słuchowy doprowadzają do ucha dźwięki nieprzefiltrowane przez powietrze, uwolnione od szumu ulicy czy domu. Taki hałas nie daje narządowi słuchu żadnych szans. (…)

 

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Jaki Gdańsk?

Gdańsk na przestrzeni dziejów zmieniał się parokrotnie.
Najpierw słowiański, potem krzyżacki, przez znaczną część swych dziejów kulturowo niemiecki, wreszcie pruski i nazistowski, na koniec niemal stuprocentowo polski.

FELIETON / Zofia Pomirska

Właściwa hierarchia?

„Gabrysia śpi ze mną w łóżku”, „Byłam z Józkiem na spacerze”, „Mój Felek nie lubi gotowanego mięsa” – wydawać by się mogło, że tak brzmią informacje o członkach czyichś rodzin, ale pozory mylą, gdyż w ten sposób wielu z nas coraz częściej mówi o zwierzętach domowych.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Dziwna kuchnia to nie my

Taka jest prawda. W polskiej kuchni nic nie szokuje. Nie mamy sera z robalami, nie mamy pieczonych larw i gnijących ryb.
Całkiem niedawno na pewnym poczytnym portalu trafiłem na artykuł o polskich potrawach...

Temat aktualnego numeru

Społeczeństwo

Pielgrzymka do Bingen