Z życia Kościoła

Z życia diecezji

Carver Alan Ames jest jednym z najbardziej znanych współczesnych charyzmatyków na świecie. Obecnie ma 65 lat. W 1993 r. przeżył dogłębne nawrócenie i doświadczył Bożej miłości. Tą łaską dzieli się z ludźmi na całym świecie, by dać dowód Bożego działania.

Kim jest Carver Alan Ames, który przyciąga do siebie tłumy wiernych na całym świecie? Z pochodzenia pół-Irlanczyk urodził się w biednej rodzinie, w Londynie. Nie przykładał się do nauki, dlatego za złe zachowanie jezuici usunęli go ze szkoły. Należał do gangu motocyklowego. Zażywał narkotyki, pił alkohol i stosował przemoc. Mawiał, że nie było grzechu, którego by nie popełnił. Ponieważ z powodu wykształcenia nie mógł znaleźć pracy, wyjechał do Australii. Tutaj ukończył studia oraz znalazł dobrą posadę w firmie farmaceutycznej. Ożenił się i ma dzieci. Z Bogiem wiązał go tylko chrzest, gdyż nie chodził do Kościoła i nie modlił się.

Punktem zwrotnym w życiu Amesa było wydarzenie, które przeżył podczas pobytu w hotelu. Oglądał wiadomości, kiedy nagle stanął przed nim mężczyzna o przerażającym wyglądzie i zaczął go dusić. (…)

 

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Jaki Gdańsk?

Gdańsk na przestrzeni dziejów zmieniał się parokrotnie.
Najpierw słowiański, potem krzyżacki, przez znaczną część swych dziejów kulturowo niemiecki, wreszcie pruski i nazistowski, na koniec niemal stuprocentowo polski.

FELIETON / Zofia Pomirska

Właściwa hierarchia?

„Gabrysia śpi ze mną w łóżku”, „Byłam z Józkiem na spacerze”, „Mój Felek nie lubi gotowanego mięsa” – wydawać by się mogło, że tak brzmią informacje o członkach czyichś rodzin, ale pozory mylą, gdyż w ten sposób wielu z nas coraz częściej mówi o zwierzętach domowych.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Dziwna kuchnia to nie my

Taka jest prawda. W polskiej kuchni nic nie szokuje. Nie mamy sera z robalami, nie mamy pieczonych larw i gnijących ryb.
Całkiem niedawno na pewnym poczytnym portalu trafiłem na artykuł o polskich potrawach...

Temat aktualnego numeru

Społeczeństwo

Pielgrzymka do Bingen