Z życia Kościoła

Z życia diecezji

W roku, kiedy Polska świętuje 100 lat od odzyskania niepodległości warto zastanowić się nad współczesnym patriotyzmem. Tym bardziej, że Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski wydała w zeszłym roku ważny dokument pt. Chrześcijański kształt patriotyzmu. Warto do niego wracać i czerpać z jego mądrości!

Bezpośrednim impulsem do napisania tego felietonu był VIII Marsz Pułkownika Witolda Pileckiego w Toruniu, który odbył
się 12 maja br. Wzięli w nim udział m.in. o. Jean de Dieu – ofiara handlu ludźmi, dziś zaangażowany w pomoc poszkodowanym; prof. Reginald Cruz, który kieruje w Tangaza University College w Nairobi Katedrą Historii Kościoła, oraz założyciel i dyrektor fundacji HAART Kenya Radosław Malinowski. Uczestniczyły w Marszu różne organizacje – od chrześcijańskich po Młodzież Wszechpolską. Wszystkich zaś połączyło hasło przewodnie Miłość bliźniego. Gratuluje pomysłu i realizacji! (…)

 

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Jaki Gdańsk?

Gdańsk na przestrzeni dziejów zmieniał się parokrotnie.
Najpierw słowiański, potem krzyżacki, przez znaczną część swych dziejów kulturowo niemiecki, wreszcie pruski i nazistowski, na koniec niemal stuprocentowo polski.

FELIETON / Zofia Pomirska

Właściwa hierarchia?

„Gabrysia śpi ze mną w łóżku”, „Byłam z Józkiem na spacerze”, „Mój Felek nie lubi gotowanego mięsa” – wydawać by się mogło, że tak brzmią informacje o członkach czyichś rodzin, ale pozory mylą, gdyż w ten sposób wielu z nas coraz częściej mówi o zwierzętach domowych.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Dziwna kuchnia to nie my

Taka jest prawda. W polskiej kuchni nic nie szokuje. Nie mamy sera z robalami, nie mamy pieczonych larw i gnijących ryb.
Całkiem niedawno na pewnym poczytnym portalu trafiłem na artykuł o polskich potrawach...

Temat aktualnego numeru

Społeczeństwo

Pielgrzymka do Bingen