Z życia Kościoła

Z życia diecezji

Sezon szparagowy można uznać za otwarty! Niestety, to pyszne i zdrowe warzywo szybko znika ze sklepów, więc śpieszmy się i korzystajmy z jego dobrodziejstw.

Niegdyś gościły tylko na królewskich stołach, dziś są dostępne dla każdego. Dobre szparagi powinny mieć zamknięte główki, błyszczącą skórkę, elastyczną łodygę, która po złamaniu wydziela sok.

Prezentują się wykwintnie i smakują wyśmienicie, są niesamowicie zdrowe i z pewnością nie tuczą – 100 g tego warzywa to jedynie 20 kcal, do tego bogactwo witamin, szczególnie B, C, K i soli mineralnych: żelaza, potasu, fosforu. Zawarte w nich związki kwasu asparaginowego biorą udział w metabolizmie tkanki nerwowej, a więc wpływają pozytywnie na pamięć, koncentrację i podzielność uwagi. Szparagi mają także właściwości oczyszczające i detoksykujące, zarówno wątrobę, jak i nerki. (…)

 

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Jaki Gdańsk?

Gdańsk na przestrzeni dziejów zmieniał się parokrotnie.
Najpierw słowiański, potem krzyżacki, przez znaczną część swych dziejów kulturowo niemiecki, wreszcie pruski i nazistowski, na koniec niemal stuprocentowo polski.

FELIETON / Zofia Pomirska

Właściwa hierarchia?

„Gabrysia śpi ze mną w łóżku”, „Byłam z Józkiem na spacerze”, „Mój Felek nie lubi gotowanego mięsa” – wydawać by się mogło, że tak brzmią informacje o członkach czyichś rodzin, ale pozory mylą, gdyż w ten sposób wielu z nas coraz częściej mówi o zwierzętach domowych.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Dziwna kuchnia to nie my

Taka jest prawda. W polskiej kuchni nic nie szokuje. Nie mamy sera z robalami, nie mamy pieczonych larw i gnijących ryb.
Całkiem niedawno na pewnym poczytnym portalu trafiłem na artykuł o polskich potrawach...

Temat aktualnego numeru

Społeczeństwo

Pielgrzymka do Bingen