Czy ktoś z was przypadkiem nie mieszka w Prowansji w ładnym kamiennym domu? Jeśli tak, niech mnie adoptuje!

Lubię obserwować, jak bardzo zmienia się nasza ojczyzna. Dla przykładu: droga, którą po wielekroć przejeżdżałem samochodem, nagle biegnie zupełnie inaczej. Inna perspektywa. Znane dotąd budynki pozostały gdzieś na uboczu, zamiast nich widzę teraz inne, zupełnie nowe dla mojego oka zabudowania mijanych miejscowości. Mam wrażenie, że zmiany zachodzą dosłownie wszędzie.

To roślina, która posiada niezwykłą moc. Wyrasta na piaskach, wśród kamieni, w mało nasłonecznionych miejscach, radzi sobie z niekorzystnymi warunkami. Jest niepozorna, uważana za nieprzyjemną, bo przecież „parzy”. Ale w kuchni ma szerokie zastosowanie i niezwykłe właściwości.

Tej wiosny mija 78. rocznica Zbrodni Katyńskiej. W 1940 roku Rosjanie bezwzględnie wybili ponad 21 tysięcy Polaków. W tym ponad 10 tysięcy oficerów wojska, policji, służby więziennej i Korpusu Ochrony Pogranicza. Wiele grobów nadal czeka na ekshumację. W Warszawie na Cytadeli znajduje się miejsce, które najlepiej w Polsce opisuje historię zbrodni. Z dr Ewą Kowalską, pracownikiem Muzeum Katyńskiego, rozmawia Sławomir Dynek.

Anoreksja, bulimia, drankoreksja czy wreszcie ortoreksja – uzależnienie od zdrowego jedzenia, są między innymi efektem ogromnej presji społecznej, zmuszającej do zachowania wiecznej młodości. Często jednak wynikają z frustracji i mogą być formą kompensacji życiowych niepowodzeń.  Dla innych ta chorobliwa koncentracja na jedzeniu staje się celem samym w sobie.

Przed chwilą wróciła z Dubaju, zaraz wylatuje do Nowego Jorku, a stamtąd pędzi prosto do Wenecji na najbardziej prestiżową wystawę designu na świecie, na którą została zaproszona jako jedyna Polka w historii. Z Moniką Błaszkowską, designerką i właścicielką firmy Migaloo Home, o sztuce projektowania i tworzenia pięknych przedmiotów codziennego użytku rozmawia Maja Przeperska.

Doświadczenie Kościoła Zachodniej Europy, który nie radzi sobie z trwającym od lat rzeczywistym i poważnym kryzysem powołań, każe nam z powagą pochylić się nad tym problemem w Polsce.

Jego kult przetrwał na Pomorzu od czasów średniowiecza do dnia dzisiejszego. Pomimo okresu protestanckiego, zaborów, wymiany ludności, nazizmu i komunizmu. 1021 lat temu, dokładnie 23 kwietnia, męczeńską śmierć z rąk pogańskich Prusów poniósł biskup Wojciech.

Bez względu na to, czy jesteśmy sową czy skowronkiem, nasz organizm wymaga odpowiedniej ilości zdrowego i efektywnego snu. Zdrowy sen jest kluczem do prawidłowego funkcjonowania organizmu i jednocześnie istotnym czynnikiem wpływającym na długość i jakość naszego życia.