Kino historyczne ma się bardzo dobrze. To wniosek płynący z tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Energa Camerimage.

- Mamo, czy babcia ma jeszcze tę roślinkę, której listki pachniały cytryną? - spytała mnie dwudziestokilkuletnia córka. - Geranium? - dopytuję. -Tak. Zawsze stała u niej na oknie w dużym pokoju… Ta sama córka, kiedy spacerowałyśmy ulicami Gdyni, zauważyła wystawionego koło śmietnika sporej wielkości fikusa. Stary kwiatek w starej doniczce. Zabrała go ze sobą - zawiozła pociągiem do Warszawy, gdzie od kilku lat mieszka.

W jakim świecie dziecko może szybko stać się bohaterem? W świecie wirtualnym. Musimy zdać sobie sprawę, że to nie świat wirtualny jest niebezpieczny, ale ten drugi, rzeczywisty – szkoła i dom. (…) Jeśli w świecie realnym, dzięki naszej postawie dziecko będzie mogło poczuć się bohaterem, jak w świecie wirtualnym, nie będziemy mieli już problemów z tym drugim, gdyż nie będzie on już jedynym.

A. Stern

Coraz częściej docierają do nas alarmujące informacje o trudnej sytuacji w światowym prawosławiu. Chodzi o niebezpieczeństwo rozłamu w związku z prośbą o przyznanie niezależności (tzw. autokefalii) prawosławnemu Kościołowi Ukrainy.

Spotykają się każdego ósmego dnia miesiąca. Modlitwą wspierają małżeństwa starające się o potomstwo. Wspólnota „Kobieta jest Boska” oraz siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia wymodliły już niejedno dziecko.

Po radosnych obchodach stulecia Niepodległej wyruszamy w kolejne stulecie Polski. Napatrzyliśmy się biało-czerwonych znaków, naśpiewaliśmy żołnierskich i patriotycznych pieśni. Z dyskusji wynieśliśmy wiele myśli, a wystawy pokazały, jak i dzięki komu powróciliśmy na mapę Europy.

Za tablicą z przekreślonym napisem Starogard Gd., jadąc dalej w stronę Gdańska, wjedziemy do wsi Kokoszkowy. Trudno tam nie zauważyć gotyckiego kościółka, który przyciąga oko nie tylko w dzień, ale i po zmroku, gdy klimatyczne oświetlenie wydobywa jego piękno. Przynależy do parafii św. Barbary, której proboszczem już od 23 lat jest ks. kan. Marek Błażejczyk.

Nasze świętowanie stulecia odbywa się w towarzystwie Ojców Niepodległości. Wybraliśmy sześciu najważniejszych. Każdy z nich reprezentuje inną opcję polityczną, i każdy wniósł ogromny wkład w to wspólne dzieło.

Ze znanych lokalnych produktów potrafimy wyczarować kulinarne cuda, bowiem wystarczy nieco pachnących ziół i egzotycznych przypraw, by przyrządzić specjały naszej kuchni albo dania w bliskowschodnim stylu.

Adwent jest czasem oczekiwania na to, co nowe, dotychczas niedostępne i przekraczające wszelkie oczekiwania. Czy jednak nie powinien być także przeżywaniem tęsknoty za „początkiem”?

Wiem, tytuł felietonu brzmi złowrogo, a nawet obrazoburczo. Nie martwcie się. Wcale nie zamierzam wywalić z menu potrawy równie popularnej, jak schabowy.

Wartościowa książka