„Tylko jedno miał w głowie – znaleźć szczęście. Kiedy pytano go, kim chce być, gdy dorośnie, odpowiadał, że piosenkarzem albo aktorem. Wydawało mu się, że te zawody dają człowiekowi pełnię szczęścia. Czyż aktorzy i piosenkarze nie uśmiechają się zawsze od ucha do ucha?

Zawsze był sobą i wiedział, czego oczekuje od niego Ten, który go posłał. Wiedział też, czego potrzebują ludzie, do których został posłany. Jego pontyfikat jest dowodem na to, że warto wierzyć Miłości i pozwolić, aby ona nami kierowała.

Stypa w niewielkiej miejscowości. Nieliczni zgromadzeni goście wspominają zmarłego, który był człowiekiem niezwykle majętnym, nie miał jednak ani rodziny, ani przyjaciół. Po jego śmierci to, na co pracował przez całe życie zostało podzielone pomiędzy mniej lub bardziej obcych ludzi.

Nowenna pompejańska przeżywa w Polsce swój renesans. Długie 54 dni wymagającej modlitwy – nie bez powodu nazywana bywa „nowenną dla zdesperowanych”. Skuteczność tej formy odmawiania różańca potwierdzają liczne świadectwa wiernych.

Studia to dobry czas w życiu. Dobry, ale i wymagający. Można postawić na rozwój swoich pasji, zgłębiać wiedzę na wykładach, no i korzystać z życia studenckiego.

Co ważne – warto znaleźć złoty środek, by niczym się nie zachłysnąć.

Szynka od szczęśliwej świni, wołowina pachnąca łąką i warzywa z przydomowego ogródka – tym chciałby karmić Polaków Jacek Chmarzyński, producent przetworów mięsnych z Osia, prywatnie miłośnik filozofii i tenisa stołowego. Rozmawiała Beata Dwornik.

– Zacznijmy od tego: co Pan dzisiaj jadł?

– Warzywa z ogródka mojego ojca i nabiał.

– Czyli nie mięso?

Rozmach, doskonałe zdjęcia i muzyka, plejada znanych aktorów, setki statystów i kilkanaście milionów złotych budżetu. Epicka filmowa saga o trudnych relacjach kaszubsko-niemieckich na Pomorzu to nie tylko wybitne dzieło artystyczne, ale przede wszystkim ważna lekcja historii.

Autorami tego zacnego śniadania nie są ani skromni bracia benedyktyni, ani założyciel ich zgromadzenia. Tylko gość, który ostro zabalował.

Choć czasem o tym zapominamy, jesteśmy nierozłączną częścią przyrody. Ludzki organizm płynnie reaguje na przemiany, jakie w niej zachodzą, więc o każdej porze roku mamy inne wymagania i potrzeby.

Mieliśmy w przeszłości wielu znanych i uznanych malarzy. Nie tylu jednak, co Włosi, Flamandowie czy Rosjanie. Tym większy hołd warto oddać mistrzowi pędzla, który już za życia zdobył pozycję w świecie artystycznym i cieszył się zasłużoną sławą, a jednocześnie stał się wzorem patriotyzmu i opieki nad młodszymi kolegami podążającymi jego śladem.

W Wieczerniku Jezus modlił się do Boga Ojca za swoich uczniów, aby „tak jak My stanowili jedno” (J 17,11). Historia chrześcijaństwa jest niestety naznaczona podziałami. Nierzadko tym, co dzieliło uczniów Chrystusa było Słowo Boże, a dokładniej mówiąc – jego interpretacja.

Wartościowa książka