Od najdawniejszych czasów jajko uważano za symbol życia, płodności, miłości i siły, wierzono w jego życiodajne i oczyszczające właściwości. A w codziennej zdrowej diecie jajko jest jednym z najwartościowszych produktów żywnościowych, zawiera bowiem wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

W pewnym momencie naszej historii „Zapiski więzienne” Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego można było kupić niemal w każdej parafii. Powielane, słabo wydrukowane, w miękkich okładkach budziły ogromne zainteresowanie.

„To Niemcy jako państwo ponoszą odpowiedzialność za zbrodnie popełniane w obozach koncentracyjnych” – podkreśla Instytut Pamięci Narodowej.

Psychologowie alarmują: zanikają więzy rodzinne, mamy coraz gorszy kontakt z dziećmi i wnukami, nie potrafimy się porozumieć. Pytanie: jak temu zaradzić? Z pomocą przychodzi cała gama gier planszowych, które szturmem zdobywają coraz większe rzesze fanów! Wspólne granie to świetny sposób, by stworzyć bliską, ciepłą relację między najmłodszymi i najstarszymi członkami rodziny. O tym, że planszówki mogą jednocześnie bawić i łączyć pokolenia, z Magdaleną Jedlińską z firmy REBEL rozmawia Maja Przeperska.

Podczas swoich wypraw na Syberię Stanisław Kalisz podąża morderczym szlakiem dawnych obozów pracy. Otwiera drzwi, które dla zwyczajnego podróżnika pozostają zamknięte, dociera w rejony niedostępne także dla samych Rosjan. Jako filmowiec próbuje odkrywać prawdę przez lata uwięzioną z dala od ludzkiego wzroku. O syberyjskiej lekcji pokory opowiada w rozmowie z Anną Gniewkowską-Gracz.

Mam wrażenie, jakby czas pędził wyjątkowo szybko, warto więc szczególnie cenić każdą daną nam chwilę życia, świętować każdy poranek – jako szansę na czynienie dobra – i każdy wieczór – ciesząc się dobrze przeżytym dniem.

Jezus ma różnych uczniów, a uczniowie ci mają różne ograniczenia. Łączy ich jednak Jego miłość. Zatem tak wiele może wydarzyć się „po drodze” od Judaszowego samooskarżenia: „Zgrzeszyłem, wydawszy krew niewinną” (Mt 27,4), do Tomaszowego wyznania: „Pan mój i Bóg mój!” (J 20,28).

Dwa tygodnie temu napisałem, że kocham Normandię za camembert. Cóż, tak naprawdę nie tylko za ten ser.

W XVII wieku francuski chirurg Ambroise Paré mówiąc: „Wyleczyć – tylko niekiedy, złagodzić cierpienie – często, pocieszyć – zawsze”, dotknął niezmiernie ważnego zagadnienia relacji lekarz–pacjent. We współczesnej medycynie umiejętność dawania ciężko choremu nadziei, która staje się orężem w pokonywaniu lęku, a nawet rozpaczy, wymaga od lekarzy nie lada maestrii.

Już w dzieciństwie uczymy się trzech „magicznych” wyrazów: proszę, dziękuję, przepraszam. Ich wartość uświadamiał nam Papież Franciszek podczas krakowskich obchodów Światowych Dni Młodych, przywołując je jako słowa-klucze do życia małżeńskiego.

Zadebiutowała na scenie w 1969 roku. Ma w dorobku blisko trzysta ról teatralnych i filmowych. Jednak – jak sama przyznaje – nie to jest jej największym osiągnięciem, ale fakt, że do tej pory pomogła blisko 24 tysiącom osób chorych i niepełnosprawnych w całej Polsce. O trudnej sztuce pomagania z Anną Dymną, aktorką Narodowego Starego Teatru w Krakowie oraz prezesem i wolontariuszką Fundacji „Mimo Wszystko”, rozmawia Wojciech Szczawiński.