Z życia Kościoła

Z życia diecezji

W kolejnej odsłonie "Pielgrzym Muzycznie" prezentujemy świeży kawałek "W korcu maku" z repertuaru Agnieszki Musiał. Utwór pochodzi z jej debiutanckiego albumu zatytułowanego "Błogo".

Na początku kariery scenicznej pracowała jako muzyk sesyjny. Od 2010 r. koncertuje w kraju i za granicą, m. in. w Kanadzie, Niemczech, Belgii i na Ukrainie. Komponuje oraz tworzy teksty nie tylko własnych utworów, ale także dla innych artystów. Jej głos można usłyszeć na wielu albumach. W 2016 roku nagrała polskie wersje wokali do spektaklu Baletu Magnificat z USA. Przez długi czas związana była z zespołem New Life'm. 
 
W maju 2017 r. ukazał się jej debiutancki album pt. “Błogo”, na który składa się 11 utworów łączących w sobie elektryzujący głos artystki, malownicze aranżacje i wyraziste pod względem przekazu, niebanalne, autorskie teksty. Ciekawostką jest, że artystka napisała album koncepcyjny, w którym wszystkie piosenki łączą się w jedną historię. 

W 2016 i 2017 wydała trzy autorskie single "Wolnym Tempem", "To drzewo" i "Miłość".

fot.: www.niebanalni.com.pl


FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Jaki Gdańsk?

Gdańsk na przestrzeni dziejów zmieniał się parokrotnie.
Najpierw słowiański, potem krzyżacki, przez znaczną część swych dziejów kulturowo niemiecki, wreszcie pruski i nazistowski, na koniec niemal stuprocentowo polski.

FELIETON / Zofia Pomirska

Właściwa hierarchia?

„Gabrysia śpi ze mną w łóżku”, „Byłam z Józkiem na spacerze”, „Mój Felek nie lubi gotowanego mięsa” – wydawać by się mogło, że tak brzmią informacje o członkach czyichś rodzin, ale pozory mylą, gdyż w ten sposób wielu z nas coraz częściej mówi o zwierzętach domowych.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Dziwna kuchnia to nie my

Taka jest prawda. W polskiej kuchni nic nie szokuje. Nie mamy sera z robalami, nie mamy pieczonych larw i gnijących ryb.
Całkiem niedawno na pewnym poczytnym portalu trafiłem na artykuł o polskich potrawach...

Temat aktualnego numeru

Społeczeństwo

Pielgrzymka do Bingen