Szacuje się, że w Polsce żyje około sześćdziesięciu tysięcy osób z zespołem Downa. Natura wyposażyła je w jeden dodatkowy chromosom, który sprawia, że są naprawdę wyjątkowe. Niestety wciąż muszą walczyć z krzywdzącymi stereotypami i udowadniać, ile znaczą. O tym, że warto lepiej je poznać i dać im na to szansę, w rozmowie z Mają Sitkiewicz opowiada Michał Milka, bohater programu „Down the road. Zespół w trasie”.

O tym jak przygotować święta, żeby nie przeciążały one pani domu, z Jolantą Perucką, doświadczoną gospodynią domową, która każdego roku zaprasza na Wigilię rodzinę liczącą kilkanaście osób, rozmawia Marzena Burczycka-Woźniak.

Z księdzem infułatem Jerzym Buxakowskim, z okazji diamentowego jubileuszu kapłaństwa, o powołaniu do Chrystusowej służby, rozmawia ks. Wojciech Węckowski.

Przemek Corso, autor słynnych już powieści przygodowych o złodzieju i awanturniku Robercie Karczu, ukazujących się w Serii z Mustangiem, pracuje właśnie nad kolejną książką! Na razie może zdradzić niewiele, ale ponoć i tym razem będzie gorąco. O inspiracjach, wielkich przygodach i przepisie na sukces autor „Podziemnego Miasta” opowiada w rozmowie z Mają Przeperską.

Kim jestem, skąd pochodzę, jacy byli moi bliscy? Te pytania zadają sobie dzieci w domach dziecka i rodzinach adopcyjnych. Większość z nich na pewnym etapie swojego życia rozpoczyna poszukiwania biologicznej rodziny. Proces bywa długi, bolesny i nie zawsze zakończony sukcesem. Z myślą o osobach, które pragną dojść do prawdy i odnaleźć bliskich, powstała Fundacja Zerwane Więzi. Z jej założycielką, Bożeną Łojko, rozmawia Iwona Demska.

W całej Polsce zbierane są podpisy pod obywatelskim projektem zabraniającym zabijania dzieci nienarodzonych ze względu na chorobę. Magdalena Korzekwa-Kaliszuk – zastępca pełnomocnika Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Zatrzymaj aborcję”, dyrektor CitizenGO Polska – o podejmowanych działaniach opowiada Patrycji Michońskiej-Dynek.

Z pewnością niejeden z nas słyszał w swoim życiu o ludziach toksycznych, o tak zwanych emocjonalnych wampirach. Możliwe, że nawet taką osobę, która poprzez samą swoją obecność i zachowanie wywierała na nas presję i sprawiała, że czuliśmy się psychicznie zmęczeni, spotkał na swojej drodze. O tym, jak rozpoznawać toksyczne osobowości i w jaki sposób się przed nimi chronić, w rozmowie z Mają Przeperską opowiada Karina Mucha – psycholog z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.

O fascynującej osobowości świętej mniszki i jej zaleceniach dietetycznych w rozmowie z Anną Mazurek-Klein opowiada dr inż. Zofia Ciecierska, specjalista dietetyki i prelegentka medycyny żywieniowej św. Hildegardy.

Od kilku lat systematycznie słyszymy informacje o spadku powołań do kapłaństwa. Celują w tym zwłaszcza media, powołując się na coraz to nowe, nie zawsze rzetelne, statystyki. Z ks. Rafałem Barcińskim, ojcem duchownym w pelplińskim seminarium, rozmawia – ks. Wojciech Węckowski.

W Europie mieszka około 160 milionów singli – wynika z danych Eurostatu. Jednym z najbardziej samotnych miast Starego Kontynentu jest Londyn, z kolei w Danii w tym roku padł rekord pod względem liczby osób żyjących w pojedynkę, to 37 proc. całej populacji. W Polsce do 2030 roku liczba singli ma zwiększyć się do 7 milionów. O tym, dlaczego tak się dzieje, z Kariną Muchą, psychologiem z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu, rozmawia Maja Przeperska.

Z ojcem Raniero Cantalamessą, kapucynem i kaznodzieją Domu Papieskiego o działaniu Ducha Świętego, rozmawia ks. Wojciech Węckowski

Z żoną hazardzisty – psychologiem prowadzącym mitingi haz-anon dla rodzin i przyjaciół nałogowych graczy, o przyczynach i skutkach uzależnienia od hazardu, a także szansie wyzwolenia się z niego, rozmawia Anna Gniewkowska-Gracz.  Podstawową zasadą jednoczącą ludzi skupionych w strukturach haz-anon jest anonimowość. Chcąc ją uszanować, nie podajemy imienia i nazwiska naszej rozmówczyni.

Urodził się w domu – nagle i niespodziewanie, w dwudziestym czwartym tygodniu ciąży. Poród przyjęła mama dziecka, która intuicyjnie reanimowała synka do momentu przyjazdu karetki pogotowia. Dziś Patryk ma dwadzieścia miesięcy i ogromną wolę życia. Z Magdą Kochańską rozmawia Iwona Demska.

„Nazywam się Asia. Biegam w zupełnej ciemności. Startuję z przewodnikiem, który jest moimi oczami” – tak mówi o sobie niewidoma biegaczka, Joanna Mazur, mistrzyni świata w biegu na 1500 metrów. Na tegorocznych Lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata Osób Niepełnosprawnych w Londynie razem z Michałem Stawickim odniosła fenomenalny sukces, zdobywając aż trzy medale. O swojej wielkiej pasji, ciężkiej pracy i przełamywaniu barier opowiada Mai Przeperskiej.

O swojej pasji, życiowej przygodzie i pracy z dziećmi w Nepalu w rozmowie z Anną Mazurek-Klein opowiada Małgorzata Ilkiewicz.

Zawodowo – wykładowca uniwersytecki, profesor, oficer; prywatnie – wybitny znawca ikonografii franciszkańskiej, autor kilku liczących się pozycji książkowych z tej dziedziny i właściciel największej w Polsce kolekcji obrazków religijnych z przedstawieniem św. Franciszka Serafickiego. Prof. Franciszek Kusiak mówi o swojej fascynacji Biedaczyną z Asyżu w rozmowie z Anną Gniewkowską-Gracz.

Sięgając po medal podczas XXXI Olimpiady w Rio de Janeiro, Oktawia Nowacka trwale zapisała się w historii sportu. Zdobyty przez nią brąz w pięcioboju nowoczesnym jest pierwszym olimpijskim trofeum dla Polski w tej dyscyplinie.  O tym, jak spełniła dziecięce marzenie, o miłości do sportu i drodze ze Starogardu Gd. do Rio opowiada w rozmowie z Anną Gniewkowską-Gracz.

Śmierć, choć jest częścią życia, zawsze wywołuje wstrząs. Tej najdotkliwszej straty nie da się zracjonalizować, jesteśmy wobec niej bezsilni. Przed doświadczeniem śmierci nie można uciec, ale można nauczyć się przeżywać żałobę. Z Beatą Stachowską, psychologiem i terapeutą z gdańskiego Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC, o tym jak radzić sobie z cierpieniem po stracie bliskiej osoby, rozmawia Anna Mazurek-Klein.

Mariusz Kędzierski, dwudziestotrzyletni artysta ze Świdnicy, chociaż urodził się z chorobą genetyczną rąk, czerpie z życia pełnymi garściami: wystawia swoje prace w Polsce i za granicą, objechał Europę, rysując na ulicach największych miast, a obecnie przygotowuje się do wystawy w Nowym Jorku. Jego sława rośnie na całym świecie. Specjalny wywiad z tym wyjątkowym artystą przeprowadziła Małgorzata Stegenka, która zna Mariusza osobiście.

To była miłość od pierwszego wejrzenia i… jak twierdzi bohaterka wywiadu, trochę odwzajemniona. Zofia Rozanow – historyk sztuki, literat, wieloletni badacz naukowy, przez ponad sześćdziesiąt lat z niesłabnącą pasją popularyzowała wiedzę o Jasnej Górze i cudownym obrazie Czarnej Madonny. Publikujemy jeden z ostatnich wywiadów, których udzieliła zmarła w 2015 roku Zofia Rozanow. Rozmawiał ks. Jarosław Rodzik SAC.