Temat wydaje się pozornie wyeksploatowany. Wszyscy wiedzą o rządowym programie Rodzina 500+, mają za sobą wiele z nim związanych rozmów, wyrażanych pochwał lub słów krytyki, czy jednak tak naprawdę zdajemy sobie sprawę z niezwykłego znaczenia tego programu dla życia rzeszy polskich rodzin i wychowujących się w nich dzieci?

Wioski Dziecięce to miejsca, gdzie tworzy się wielodzietne rodziny zastępcze dla sierot naturalnych i społecznych, często z patologicznych rodzin, po tak traumatycznych przeżyciach, o których literackiej sierotce Marysi czy Ani z Zielonego Wzgórza nie śniło się nawet w sennych koszmarach. W Wiosce Dziecięcej przywraca się je do normalnego życia, otacza opieką i miłością aż do osiągnięcia pełnoletności. No a potem wypuszcza w świat, ale nadal pod swoimi skrzydłami, pomagając znaleźć pracę i mieszkanie.

Galerie handlowe zyskały miano współczesnych świątyń konsumpcji. Te tętniące własnym życiem miasteczka to nie tylko butiki, przytulne kafejki czy restauracje, ale także pralnie chemiczne, kąciki zabaw dla dzieci, kina, gabinety lekarskie, salony fryzjerskie i kosmetyczne, ba – nawet kaplice. Tu można załatwić i kupić wszystko. W takim otoczeniu, wśród luster i neonów, szerzy się prostytucja nieletnich, bo nawet ciało traktowane jest jak towar.

Z Lucyną Pęczek, lekarzem pediatrą, o obyczajach żywieniowych dzieci szkolnych, rozmawia Marzena Burczycka-Woźniak

Stres powstaje, gdy człowiek, oceniając sytuację, dochodzi do wniosku, że nadchodzące lub już zaistniałe wydarzenie jest dla niego osobiście bardzo istotne bądź stanowi zagrożenie lub wyzwanie. Rodzi się, gdy próby odparcia zagrożenia lub stawienia czoła wymaganiom nie dają pożądanych skutków, gdy wynika z nich sytuacja, którą odczuwamy jako porażkę, niepowodzenie lub krzywdę.

13 sierpnia już po raz 24. leworęczni obchodzić będą swoje święto. Tego dnia przypada bowiem Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych. Na świecie  jest tylko 12 proc. mańkutów. Kiedyś myślano o nich jak o odmieńcach, a nawet przeklętych, bo lewa ręka uchodziła za gorszą. Dziś okazuje się, że leworęczność może być atutem. Jakim? – szybki refleks, przewaga w sporcie, uzdolnienia artystyczne, muzyczne i matematyczne.


Bombardowani dźwiękami coraz wcześniej mamy kłopot ze słuchem. Czy aparat słuchowy będzie tak popularny jak okulary? To wizja nader realna, chyba że sami przestaniemy zabijać swoje komórki zmysłowe.

– Czy ty mnie kochasz? – zapytałem.
– Oczywiście, że cię kocham – odpowiedziałam. – Siedzę z tobą przy śniadaniu i cieszę się, że możemy porozmawiać. Słucham, co mówisz na rozmaite tematy związane z polityką czy życiem społecznym – interesują mnie twoje poglądy. Wsłuchuję się w to, co przeżywasz w pracy zawodowej, jakie masz trudności i problemy. Chyba dostrzegasz, że mnie to interesuje?

„O Jezu mój, proszę Cię za Kościół cały, udziel mu miłości i światła Ducha swego, daj moc słowom kapłańskim, aby serca zatwardziałe kruszyły się i wróciły do Ciebie, Panie. Panie, daj nam świętych kapłanów, Ty sam ich utrzymuj w świętości”
(św. Faustyna Kowalska, Dzienniczek, nr 1052).

Z Elisabeth Rötzer, córką profesora Josepa Rötzera, który jest twórcą naturalnej metody planowania rodziny, rozmawia Agnieszka Chrobak.

Relacje ojca z dzieckiem mają wpływ na proces kształtowania się szczęśliwego człowieka już w dzieciństwie. Miłość ojcowska różni się jednak od matczynej. Nie jest ona bezwarunkowa, ma za zadanie pobudzić dziecko do rozwoju, wytyczając właściwy kierunek i sposób postępowania.

Spośród wszystkich stworzeń na ziemi, tylko człowiek czasem się nudzi. Ten przykry stan bezcelowości pojawia się najczęściej wtedy, kiedy nie angażuje nas żadna sensowna aktywność, kiedy stajemy się biernymi obserwatorami rzeczywistości i zamykamy naszą wyobraźnię.

Z uzależnieniem od zakupów zmaga się w Polsce około 2 milionów ludzi. W znacznym stopniu, bo aż w 80 procentach, nałóg ten dotyczy kobiet, choć poważny problem z kompulsywnym nabywaniem dóbr ma coraz większa grupa mężczyzn. Niekontrolowane zakupy robią głównie mieszkańcy dużych miast, osoby z wyższym wykształceniem i zamożne.

„Wierchowe spotkania” odbyły się w tym roku po raz piąty. Dzięki nim i życzliwości Radia Kraków podopieczni Fundacji Pro Artis nagrali dwie płyty: „Góralskie serce” i „Góralskie Serce 2”. Andrzej wręcza mi zaproszenie na koncert. – Przyjdź i posłuchaj – mówi. – Czegoś takiego jeszcze nie widziałaś.

Coraz częściej mamy w Polsce deszczowe lato. Wymarzone wakacje nad jeziorem, w górach czy nad morzem okazują się nie tak atrakcyjne, jak się spodziewaliśmy. „W czasie deszczu dzieci się nudzą”. Ale czy tylko dzieci? Młodość nie lubi nudy. Co więc robić, kiedy nie ma co robić?

Dorosłym nie zawsze łatwo jest rozpoznać pierwsze słowa, które dzieci próbują wypowiadać. W pierwszym i drugim roku życia muszą się one sporo napracować, aby wydobyć odpowiednie dźwięki, i to we właściwym porządku. Potrzebują przy tym zarówno czasu, jak i wytrwałej praktyki. Istnieje jednak pewne słowo, które rozpoznawane jest bezbłędnie na całym świecie. Tym słowem jest „mama”.

Śmierć kliniczna, czyli NDE (Near Death Experience), nie jest zjawiskiem nowym. Na przestrzeni wieków doświadczano jej w każdej kulturze. O przeżyciach z nią związanych postanowił opowiedzieć pan Andrzej Duffek, którego podróż na drugą stronę… zmieniła jego życie, spojrzenie na ludzi i świat.

Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej dzieci to nie tylko szczególny moment w życiu młodego chrześcijanina, ale również wielkie święto religijne dla całej wspólnoty wiernych. Sakrament Eucharystii to największy dar Boga dla ludzi, źródło i szczyt życia chrześcijańskiego.

Koncerny farmaceutyczne kręcą światem. Za pomocą tabletek czy proszków, które nabijają im kasę, manipulują ludźmi rozdając sztuczną radość aż do utraty tchu, zdrowia i często życia. Dla tych, co więdną ze zmęczenia, a chcą być na najwyższych obrotach, oferują energetyczne dopalacze. Dla smutnych, z obolałą duszą – pigułki szczęścia. To samo dla celebrytów lubiących zabawę, „odloty” i transową muzykę. A wszystko po to, żeby wykreować bezwolne społeczeństwo, uzależnione od psychodelicznych farmaceutyków.

Czy szkoła promuje tzw. fast life? Czy szkolna katecheza może wstrzymać nieustanny „wyścig szczurów” i czy możliwy jest powrót do sposobu nauczania samego Chrystusa? Odpowiedzi na te pytania są w zasięgu ręki.