Kociewiak, społecznik, publicysta, genialny konspirator i niepokorny kapłan o… niewyparzonym języku. Mówili na niego „ksiądz generał”, choć nigdy generałem nie był.

Doktor Aleksandra Gabrysiak, zwana często za życia doktor Olą, urodziła się 16 kwietnia 1942 roku w Radzyminie koło Warszawy. Szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące ukończyła w Gdańsku, uzyskując w 1961 roku świadectwo dojrzałości. Medycyna była jej powołaniem.

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w święto Podwyższenia Krzyża Świętego 14 września 1947 roku we wsi Okopy, w parafii Suchowola. W dokumentach cywilnych ma jednak wpisaną inną datę urodzenia – 23 września 1947 roku.

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci księdza arcybiskupa Mariana Przykuckiego, arcybiskupa seniora archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i pierwszego metropolity szczecińsko-kamieńskiego. Z Pelplina odszedł 25 marca 1992 roku jako ostatni biskup chełmiński. Pozostawił po sobie w ciągu tych jedenastu lat dorobek godny najwyższego uznania. Mówią o tym historycy, także i ci, którzy wypowiadają się na łamach tego oto numeru „Pielgrzyma”.

Maria Kotowska urodziła się 20 listopada 1899 roku w Warszawie. Była córką Zofii i Jana Kotowskich. Studiowała medycynę na Uniwersytecie Warszawskim. Uczestniczyła w I wojnie światowej jako sanitariuszka Czerwonego Krzyża.

Dwaj kapłani. Wiara i walka. Sensacja. Męczeństwo. Spowiedź i szubienica. Ta historia jest gotowym scenariuszem na film. Wydarzyła się wiele lat temu. W Polsce pod rosyjskim zaborem.

Wiele lat temu, kiedy mieszkałem w Kartuzach, spotkałem pewną niezwykłą osobę. Był to brat Józef Przybysz ze Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego, który przez kilka miesięcy posługiwał w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli w tzw. „Kolegiacie”. To właśnie jemu (mogę to powiedzieć bez cienia wątpliwości) zawdzięczam powołanie do kapłaństwa.

Rozpoczynamy cykl prezentujący sylwetki Błogosławionych, Sług Bożych i przyjaciół osób chorych, zasłużonych w polskiej Służbie Zdrowia. Pierwszą z nich jest postać błogosławionej siostry, lekarz Ewy Noiszewskiej.

Przez 54 lata ewangelizował na Sri Lance. Przywracał godność ludziom z najniższej hinduistycznej kasty, dobrze układał relacje z buddystami, a gdziekolwiek się pojawił, wzbudzał uznanie, szacunek i sympatię. Taki właśnie był, nieco zapomniany misjonarz, o. Andrzej Cierpka OMI.

We wrześniu odszedł do Pana bardzo nam bliski, wszak wywodzący się z Kościoła chełmińsko-pelplińskiego, pierwszy biskup elbląski – Andrzej Józef Śliwiński. Służył Kościołowi chełmińskiemu u boku biskupa Mariana Przykuckiego, a następnie elbląskiemu jako biskup diecezjalny. Za dewizą swej posługi obrał słowa św. Jana Chrziciciela Ilum oportet crescere – Trzeba, aby On wzrastał.