Bp Wojciech Osial został nowym przewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego, bp Adrian Galbas SAC – przewodniczącym Rady ds. Apostolstwa Świeckich, a bp Jacek Jezierski – przewodniczącym Zespołu ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną to niektóre wybory 386. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które obraduje na Jasnej Górze.


W czwartek, 27 sierpnia, biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu oraz do instytucji kościelnych podległych Konferencji Episkopatu Polski.

Decyzją biskupów nowymi członkami Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski zostali abp Andrzej Dzięga i bp Damian Bryl, współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP został abp Marek Jędraszewski, a jej członkiem abp Stanisław Budzik. Biskupi wybrali też nowego rzecznika Episkopatu. Został nim ks. Leszek Gęsiak SJ, który zastąpi kończącego pięcioletnią kadencję ks. Pawła Rytel-Andrianika.

W związku z zakończeniem drugiej kadencji bp. Marka Mendyka, na przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego biskupi wybrali bp. Wojciecha Osiala, biskupa pomocniczego diecezji łowickiej. Po zakończeniu drugiej kadencji bp. Ignacego Deca jako przewodniczącego Rady ds. Apostolstwa Świeckich funkcję tę będzie pełnił bp Adrian Galbas SAC, biskup pomocniczy diecezji ełckiej, natomiast przewodniczącym Zespołu ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną został wybrany bp Jacek Jezierski, biskup elbląski w miejsce kończącego drugą kadencję bp. Krzysztofa Nitkiewicza.

Biskupi zatwierdzili dziś również nowy skład Komisji Nauki Wiary. Ponadto ze względu na przyjęcie święceń biskupich przez dotychczasowych konsultorów Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp. Adama Baba i bp. Grzegorza Suchodolskiego biskupi zatwierdzili ich jako członków tej Rady.

Jako członka Rady Ekonomicznej Zebranie Plenarne zatwierdziło bp. Kazimierza Gurdę. Zatwierdzono także nowych konsultorów, m.in. o. Marcina Wrzosa OMI w Komisji ds. Misji, dr Barbarę Strzałkowską w Radzie ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek oraz Kaję Pudełko i Michała Bondyrę w Radzie ds. Środków Społecznego Przekazu. Powołano też nowego przewodniczącego Podkomisji ds. Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego, którym został ks. Tomasz Rusiecki.

BP KEP

Publikujemy listę decyzji
podjętych podczas 386. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski:

Rzecznik KEP

- ks. Paweł Rytel-Andrianik – koniec 1. Kadencji
- ks. dr Leszek Gęsiak SJ – wybór na 1. pięcioletnią kadencję

Członkowie Rady Stałej KEP

- Abp Andrzej Dzięga
- Bp Damian Bryl

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego

- bp Marek Mendyk – koniec 2. kadencji
- bp Wojciech Osial – wybór na 1. pięcioletnią kadencję

 Przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich

- bp Adrian Galbas SAC – powołanie na 1. pięcioletnią kadencję

 Członkowie Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży

- bp Adam Bab – zatwierdzenie
- bp Grzegorz Suchodolski – zatwierdzenie

Przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną

- bp Jacek Jezierski – wybór na 1. pięcioletnią kadencję

Przewodniczący Zespołu ds. Sanktuariów

- bp Henryk Ciereszko – powołanie na 2. pięcioletnią kadencję

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy

- abp Józef Kupny – powołanie na 2. pięcioletnią kadencję

Delegat KEP ds. Ruchu Rodzin Nazaretańskich

- bp Andrzej Siemieniewski – powołanie na 3. pięcioletnią kadencję

Delegat KEP ds. Młodzieży Nieprzystosowanej Społecznie

- bp Antoni Długosz – powołanie na 4. pięcioletnią kadencję

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska

- bp Tadeusz Lityński – powołanie na 2. pięcioletnią kadencję

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli

- bp Piotr Turzyński – powołanie na 2. pięcioletnią kadencję

Delegat KEP ds. Apostolstwa Chorych

- abp Wiktor Skworc – powołanie na 1. pięcioletnią kadencję

Członek Rady Ekonomicznej

- bp Kazimierz Gurda – zatwierdzenie

Członkowie Komisji Nadzorczej Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM

Powołanie na 3. pięcioletnią kadencję:
- abp Adam Szal
- bp Edward Dajczak
- bp Marian Florczyk

Skład Komisji Nauki Wiary – zatwierdzenie

Członkowie:
- bp Andrzej Czaja
- bp Jacek Kiciński CMF
- bp Marek Marczak
- bp Piotr Turzyński

Konsultorzy:
- ks. Antoni Nadbrzeżny – sekretarz Komisji Nauki Wiary
- ks. Krzysztof Bardski
- ks. Marek Chmielewski
- ks. Bogdan Częsz
- ks. Tadeusz Dola
- ks. Bogdan Ferdek
- ks. Marek Gilski
- ks. Krzysztof Góźdź
- ks. Krystian Kałuża
- ks. Jacek Kempa
- ks. Jan Perszon
- o. Mateusz Przanowski OP
- o. Maciej Roszkowski OP
- ks. Kazimierz Wolsza
- ks. Mirosław Wróbel

Przewodniczący Podkomisji ds. Indywidualnych Form Życia

- ks. Tomasz Rusinek – powołanie na 1. pięcioletnią kadencję

Duszpasterz Krajowy Esperantystów Katolickich

- ks. Roman Gmyrek – powołanie na 4. pięcioletnią kadencję

Duszpasterz Krajowy Pracowników Wodociągów i Kanalizacji oraz Ochrony Środowiska

- ks. Grzegorz Krząkała – powołanie na 4. pięcioletnią kadencję

Duszpasterz Krajowy Sportowców

- ks. Edward Pleń SDB – powołanie na 5. pięcioletnią kadencję

Duszpasterz Krajowy Sybiraków

- ks. Zdzisław Banaś – powołanie na 4. pięcioletnią kadencję

Duszpasterz Krajowy Romów

- ks. Stanisław Opocki – powołanie na 4. pięcioletnią kadencję

Duszpasterz Krajowy Ogrodników

- ks. Wojciech Kołakowski – powołanie na 4. pięcioletnią kadencję

Duszpasterz Krajowy Niewidomych

- ks. Andrzej Gałka – powołanie na 4. pięcioletnią kadencję

Duszpasterz Krajowy Kolejarzy

- ks. Eugeniusz Zarębiński – powołanie na 4. pięcioletnią kadencję

Duszpasterz Krajowy Kierowców

- ks. Marian Midura – powołanie na 4. pięcioletnią kadencję

Duszpasterz Krajowy Inteligencji Technicznej

- ks. Tadeusz Bożełko – powołanie na 4. pięcioletnią kadencję

Duszpasterz Krajowy Honorowych Dawców Krwi

- o. Zenon Surma CMF – powołanie na 4. pięcioletnią kadencję

Konsultor Komisji ds. Misji

- o. Marcin Wrzos OMI – zatwierdzenie

Konsultor Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek

- dr Barbara Strzałkowska – zatwierdzenie

 Konsultorzy Rady ds. Środków Społecznego Przekazu

- Kaja Pudełko – zatwierdzenie
- Michał Bondyra – zatwierdzenie

Asystent Kościelny Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce

- o. Emilio de Cardenas SM – mianowanie na 2. pięcioletnią kadencję

Kandydat na Naczelnego Kapelana ZHP

- ks. Wojciech Jurkowski SAC – powołanie na 2. pięcioletnią kadencję

Zarząd Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

Zatwierdzenie na 6. czteroletnią kadencję:
- ks. Dariusz Kowalczyk – Przewodniczący
- ks. Paweł Walkiewicz – Zastępca Przewodniczącego
- Marek Zdrojewski – Zastępca Przewodniczącego

Prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej

- Urszula Furtak – wybór na czteroletnią kadencję

Zarząd Polskiego Towarzystwa Teologicznego

- ks. Kazimierz Panuś – prezes
- ks. Piotr Kroczek – wiceprezes
- ks. Witold Ostafiński – sekretarz
- ks. Andrzej Fyda– skarbnik
- ks. Jan Bednarzyk – bibliotekarz
- mgr Sebastian Wojnowski – kierownik Sekcji Wydawniczej

Członek Zarządu Fundacji św. Józefa KEP

- ks. Grzegorz Strzelczyk – zatwierdzenie


Źródło: https://episkopat.pl/biskupi-dokonali-wyborow-do-gremiow-episkopatu-i-instytucji-koscielnych-2/

Bp Wojciech Osial został nowym przewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego, bp Adrian Galbas SAC – przewodniczącym Rady ds. Apostolstwa Świeckich, a bp Jacek Jezierski – przewodniczącym Zespołu ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną to niektóre wybory 386. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które obraduje na Jasnej Górze.