16 października 2009 r. zmarł pierwszy metropolita szczecińsko-kamieński abp Marian Przykucki. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w czwartek, 22 października. Mszy św. pogrzebowej w dniu następnym przewodniczył abp Stanisław Gądecki, a homilię wygłosił abp Henryk Muszyński.


„Istotną cechą posługiwania arcybiskupa Mariana Przykuckiego była troska o ukazanie właściwej roli laikatu jako współodpowiedzialnego za misję Kościoła” – podkreślił abp Andrzej Dzięga. Zachęcił on wiernych archidiecezji do modlitwy w intencji śp. Arcybiskupa. „Niech udział w uroczystościach pogrzebowych i wspólna modlitwa będzie wyrazem wdzięczności za Jego pasterską posługę”.

O godz. 18.00 w bazylice katedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie była sprawowana Msza św. z nieszporami za zmarłych, której przewodniczył abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce. Homilię wygłosił abp Edmund Piszcz, emerytowany metropolita warmiński. Po Mszy św. odbyło się czuwanie modlitewne przy trumnie z ciałem do godz. 24.00.

W piątek, 23 października o godz. 11.00 rozpoczęła się Msza św. pogrzebowa. Przewodniczył jej abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, a homilię wygłosił abp Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński.

Po Mszy św. nastąpiło złożenie ciała w kaplicy św. Ottona, do czasu przygotowania krypty biskupów szczecińsko-kamieńskich w bazylice katedralnej.

Arcybiskup Marian Przykucki urodził się 27 stycznia 1924 r. w Skokach. 19 lutego 1950 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abpa Walentego Dymka. 3 lutego 1974 r. otrzymał sakrę biskupią w poznańskiej bazylice katedralnej i został biskupem pomocniczym arcybiskupa poznańskiego.

29 maja 1981 r. został mianowany biskupem chełmińskim. Rządy w powierzonym mu Kościele partykularnym objął kanonicznie 2 lipca 1981 r., a ingres do katedry Wniebowzięcia NMP w Pelplinie odbył 15 sierpnia br. W ciągu jedenastoletnich rządów wystarał się o nominację czterech kolejnych biskupów pomocniczych: Edmunda Piszcza (1982), Henryka Muszyńskiego (1985), Andrzeja Śliwińskiego (1986) i w 1988 obecnego biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi.

W strukturach kurii biskupiej utworzył Wydział Formacji Kapłanów oraz erygował Instytut Duszpasterstwa Sakramentalnego przy WSD w Pelplinie, Caritas Diecezji Chełmińskiej, a także 13 dekanatów i 76 nowych parafii. Natomiast 11 czerwca 1987 r. gościł w swojej diecezji (podczas trzeciej pielgrzymki do Polski) papieża Jana Pawła II.

Decyzją Jana Pawła II z dnia 25 marca 1992 r. przeniesiony został na stolicę nowo utworzonej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Ingres do katedry św. Jakuba w Szczecinie odbył się 12 kwietnia 1992 r. Paliusz otrzymał 29 czerwca 1992 r. w Bazylice św. Piotra w Rzymie.

Dewizą ks. abpa Mariana Przykuckiego było zawołanie: Beati Pacifici – Błogosławieni pokój czyniący.

Tę zasadę z całym oddaniem wcielał w życie.

 (KEP)






„Pielgrzym” 2009, nr 22 (520), s. 19

16 października 2009 r. zmarł pierwszy metropolita szczecińsko-kamieński abp Marian Przykucki. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w czwartek, 22 października. Mszy św. pogrzebowej w dniu następnym przewodniczył abp Stanisław Gądecki, a homilię wygłosił abp Henryk Muszyński.