Szacuje się, że w Polsce żyje około sześćdziesięciu tysięcy osób z zespołem Downa. Natura wyposażyła je w jeden dodatkowy chromosom, który sprawia, że są naprawdę wyjątkowe. Niestety wciąż muszą walczyć z krzywdzącymi stereotypami i udowadniać, ile znaczą. O tym, że warto lepiej je poznać i dać im na to szansę, w rozmowie z Mają Sitkiewicz opowiada Michał Milka, bohater programu „Down the road. Zespół w trasie”.

„Moja praca to moja pasja. Chcę pomagać ludziom, którzy wskutek  wojen i konfliktów mocno ucierpieli”. Sonia Komenda, Kanadyjka z polskimi korzeniami, opowiada o misjach Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Od dwóch miesięcy pracuje w Sudanie Południowym, gdzie  pomimo podpisanych w 2011 roku porozumień pokojowych konflikty nadal uniemożliwiają normalne życie.

Banach stworzył matematykę, jakiej wcześniej nie znano. Rewolucję, której był jednym z ojców, można porównać do powstania teorii względności lub mechaniki kwantowej w fizyce. Powszechnie wiadomo, że rewolucja w fizyce zmieniła nasz świat – to jej zawdzięczamy istnienie komputerów – ale kto z nas wie, co zawdzięczamy Banachowi?

22 października Kościół katolicki na całym świecie wspomina św. Jana Pawła II. Z tej okazji publikujemy rozmowę Pawła Bielińskiego z o. Stanisławem Celestynem Napiórkowskim, franciszkaninem konwentualnym, teologiem, członkiem Międzynarodowej Papieskiej Akademii Maryjnej, w której opowiadał  o nauczaniu papieża Polaka i o ważnej roli Maryi w jego życiu.

Gruszkowata, gładka, niezwykle pachnąca, wręcz aromatyczna, twarda, kwaśna i żółta. Jesień to pora dojrzewania pigwy i pigwowca, które możemy wykorzystać w naszej kuchni na wiele sposobów.

Wszedł do naszego menu przebojowo. Kilka lat temu pojawił się  na stołach i wszyscy go pokochali. A teraz o nim zapominamy. Szkoda.