Stoimy u progu nowego roku szkolnego – a nikt nie wie i nikt wiedzieć nie może, jaki on będzie. Musimy wspomóc szkoły – uważnością, roztropnością i ofiarnością. Taka postawa jest również w naszym interesie – aby uniknąć kłopotów związanych ze szkołą, psychicznych załamań młodych, konfliktów, porażek edukacyjnych.

Cudem uratowane przed władzą komunistyczną przez działaczy Solidarności – wspólnie z ludźmi Kościoła – związkowe pieniądze, dokładnie 80 milionów złotych, stały się jedną z wielkich legend opozycji początku lat osiemdziesiątych.

Jaki masz głos? Jego prawdziwą barwę usłyszysz tylko w ciszy. W zabiegany dzień misterną grę strun zaburza wszechobecny hałas, a także stres, trema i zmęczenie. Głos lubi umiar i higieniczny tryb życia, a gardło wypoczynek. Głos można wzmocnić powietrzem nasyconym jodowo-solankowym aerozolem, najlepiej nad polskim Bałtykiem.

Mimo że nadszedł wrzesień i wakacje niepostrzeżenie minęły, możemy – jeśli pogoda pozwoli – nieco je sobie przedłużyć i wykorzystać ostatnie weekendy lata na krótkie wypady za miasto. Jednym z miejsc, które warto odwiedzić, jest Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. Za jego bramą roztacza się niezwykły, magiczny świat, a odwiedzający odbywają prawdziwą podróż w czasie.

Brdów, niegdyś miasto, dzisiaj wieś na pograniczu Kujaw i Wielkopolski, skrywa w sobie „małą Jasną Górę”. Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej pieszym pielgrzymom w drodze do Częstochowy udziela schronienia w kościele i klasztorze ojców paulinów, tych samych, których widzimy w jasnogórskiej kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Obraz Matki Bożej Brdowskiej, również uchodzący za cudowny, według tradycji towarzyszył królowi Władysławowi Jagielle podczas zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem.

Obecnie w Polsce prawie jedenaście tysięcy dzieci uczy się w systemie edukacji domowej, a w związku z pandemią ich liczba cały czas rośnie. Wielu rodziców, którzy z przymusu przeszli ze swoimi dziećmi na nauczanie on-line, zastanawia się, w jaki sposób można byłoby lepiej zorganizować taką naukę. Niektórzy doszli do wniosku, że tak zwane nauczanie zdalne to tak naprawdę nauczanie domowe, i postanowili całkowicie na nie przejść.

Tadeusz Konwicki, dobrze znający ten rejon świata, Białoruś nazwał Dobrorusią, tak uzasadniając swój sposób myślenia: „Dlaczego nazywasz się Białoruś, jeśli nie masz w sobie bieli, jeśli bielą twoją są rude rżyska jesienne, jeśli bielą twoją są postawy szarego płótna wyłożone na słońcu, jeśli bielą twoją jest gorący pot umęczonych ludzi. Powinnaś się nazywać Dobroruś, powinnaś się nazywać Dobrą Ziemią Dobrych Ludzi”.

„Każdy dzień w PRL był szary i bez wyrazu. Kiedy 14 sierpnia wszedłem do stoczni i zobaczyłem radosnych, uśmiechniętych ludzi, oniemiałem z wrażenia. Znalazłem się w innym świecie i nie chciałem go już opuszczać” – wspomina Andrzej Kołodziej, współpracownik Wolnych Związków Zawodowych, sygnatariusz porozumień sierpniowych.

Napisałem krótką notkę biograficzną o Napoleonie. Spodobała się moim przyjaciołom i znajomym. Szczególnie fragmenty o kulinarnych upodobaniach Jego Cesarskiej Mości.

Spożywanie mięsa jest głęboko zakorzenione w naszej kulturze, wręcz trudno jest nam sobie wyobrazić codzienny jadłospis bez schabowego, polędwicy czy kiełbasy na ciepło… Jednak warto, aby również ci odżywiający się tradycyjnie poznali korzyści płynące z wegetariańskiego stylu odżywiania, a może nawet wprowadzili do swojej diety więcej produktów pochodzenia roślinnego, tym samym ograniczając spożycie mięsa czerwonego, które nie bez powodu znajduje się na samym szczycie piramidy żywieniowej.