Kiedy wynurzamy się z zamkniętych przestrzeni swoich mieszkań, musimy zakładać maski na twarze, ograniczać bliskie kontakty, trzymać dystans. Nie chcemy tego, bo to dziwne i obce naszym obyczajom. A kiedy chcemy sami siebie przekonać, że tak trzeba, czasem przychodzą nam do głowy przykre myśli.

Przeglądając strony internetowe Polaków mieszkających na Ukrainie, natrafiłem na informację, że nasi rodacy ze Lwowa w czasie trwającej pandemii intensywnie się modlą do Boga za wstawiennictwem doktora Henryka Mosinga. Nie zdziwiło mnie to, powiem więcej – to znakomity pomysł.

Mój pierwszy kontakt z kard. Karolem Wojtyłą miał miejsce podczas pięćdziesięciolecia świętowania istnienia diecezji gdańskiej w 1975 roku, kiedy to jako ministrant przybyłem do katedry oliwskiej, by uczestniczyć w tym Jubileuszu. Byłem wówczas w liceum, zbliżała się wkrótce matura i jako młodzieniec zmagałem się z decyzją dotyczącą wyboru przyszłej drogi życiowej…

Przydrożne krzyże i kapliczki wpisane są w polski krajobraz. Przylgnęły do niego i stały się jego nierozerwalną częścią. To one przechowują prośby, nadzieje, podziękowania dawnych pokoleń, łącząc niewidzialną nicią przeszłość ze współczesnością – bo troski, pragnienia i radości ludzi wiary wciąż pozostają te same.

Rok 2020 miał przebiegać na tłumnych i licznych obchodach stulecia urodzin św. Jana Pawła II, które przypadają 18 maja. Jednak pandemia zamroziła wszystko. Obecne odosobnienie sprzyja słuchaniu świadków pontyfikatu wielkiego Polaka. Z Anną Artymiak swoimi wspomnieniami i refleksjami podzielił się „papieski” fotograf Grzegorz Gałązka, który towarzyszy papieżom w Watykanie i w podróżach zagranicznych od 1984 roku.

Kiedy nie możesz zasnąć, twoje myśli i uczucia stają się jakby nie twoje. Marzysz tylko o tym, aby zamknąć oczy i się wyłączyć, lecz sen niestety nie przychodzi. I co wtedy? O problemach związanych ze snem oraz leczeniu bezsenności w rozmowie z Anną Mazurek-Klein mówi psychiatra dr n. med. Anna Wojtas.

Setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II jest okazją do refleksji nad pontyfikatem Papieża Polaka. Karol Wojtyła został wybrany na Stolicę Piotrową 16 października 1978 roku. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Sprawował urząd papieski prawie 27 lat. Był to trzeci co do długości pontyfikat w dziejach Kościoła. Dłużej namiestnikami Chrystusowymi na ziemi byli tylko św. Piotr i Pius IX.

Od pewnego czasu możemy już spacerować po mieście i po lesie. Wychodzimy więc, cieszymy się odzyskaną wolnością, a majowa zieleń wprawia nas w zachwyt – och, trzeba zrobić zdjęcie! Dziś nie potrzebujemy już aparatu fotograficznego, wystarczy komórka, którą każdy ma przy sobie. Co możemy zrobić, żeby nasze zdjęcia robione smartfonem były udane?

Niedzielny obiad. Moja przyjaciółka miała kaczkę i bataty. Wybornie. Ja piękny pęczek zielonych szparagów.

18 maja 1920 roku na trwałe zapisał się w dziejach. Tego dnia, sto lat temu, urodził się Karol Wojtyła – przyszły papież. Ale też jego przyjście na świat zbiegło się z wielkimi wydarzeniami historycznymi.

Rzewień – tak kiedyś nazywano rabarbar. Tylko niektórzy z nas pamiętają towarzyszący nam przez krótką chwilę smak placka i kompotu z rabarbarem, sezon na rzewień trwa bowiem zaledwie od maja do czerwca. Dlatego jeżeli mamy okazję, wykorzystujmy go w kuchni, ile tylko się da!

VI NIEDZIELA WIELKANOCY i WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE