Józef Wilkoń to jeden z największych polskich ilustratorów. Jest autorem prac do ponad dwustu książek. To również wybitny rzeźbiarz, słynący ze wspaniałych rzeźb zwierząt, do złudzenia przypominających prawdziwe stworzenia. Właśnie skończył dziewięćdziesiąt lat, lecz nie zwalnia tempa, przeciwnie – wciąż ma pomysły na nowe projekty i realizuje je z energią, którą zawstydziłby niejednego nastolatka. Na pytanie, jak to robi, odpowiada: „Miewam chwile, w których zapominam o moim wieku i upływie czasu”.

„Siedemdziesięciosześcioletni Clive Wearing jest genialnym muzykiem o wyjątkowym talencie i wyjątkowej przypadłości. Do połowy lat osiemdziesiątych, kiedy to stracił pamięć, był jednym z najlepszych znawców twórczości i odtwórcą dzieł renesansowego kompozytora Orlando di Lassa…”.

Rodzicom stojącym przed wyborem dobrej szkoły dla swoich dzieci niewątpliwie warto polecić Katolicką Szkołę Podstawową im. św. Jana Pawła II w Kartuzach. Oprócz wychowania w duchu ewangelicznych wartości szkoła gwarantuje wysoki poziom nauczania, wykwalifikowaną kadrę, domową atmosferę, kameralne klasy i naukę poszerzoną w kierunku zainteresowań ucznia.

Pierwszy ma dziś pomniki, to „król Kaszubów” Antoni Abraham. O drugim, Teofilu Banieckim, nikt nie pamięta, choć był jednym z architektów zaślubin Polski z morzem.

Trudno wyobrazić sobie współczesną kuchnię polską bez tego dania. Jest wszędzie. Oparło się inwazji kuchni włoskiej i japońskiego sushi. Wyjątkowy twardziel, wciąż ceniony i pożądany.

W swoim eseju zatytułowanym „Mieć czy być?” Erich Fromm, jeden z najwybitniejszych myślicieli XX wieku, wskazuje na dwa typy egzystencji właściwe dla współczesnej cywilizacji: dominujący w nowoczesnym społeczeństwie modus „posiadania” i drugi – modus „bycia”, opierający się na przewadze wartości humanistycznych nad materialnymi. Czy dobra materialne naprawdę są kluczem do szczęścia? Z dr Martą Holeksą, pedagogiem, arteterapeutką i coachem, rozmawia Iwona Demska.

Do niedawna termin „sztuczna inteligencja” kojarzył się nam z filmami science fiction, ewentualnie z robotami, które w przyszłości wyręczą człowieka. Jak sytuacja wygląda w 2020 roku? Jeśli korzystasz z funkcji rozpoznawania głosu w swoim telefonie lub z usługi Tłumacza Google w Internecie, to masz kontakt z sieciami neuronowymi, wytrenowanymi za pomocą Deep Learning, stanowiącego podstawę sztucznej inteligencji.

Kolejny raz przygotowujemy się do Wielkiego Postu. To nie tylko czas przygotowania do Wielkanocy, ale także przygotowanie do sakramentu chrztu dla katechumenów, którzy przyjmują go w Wigilię Paschalną. Również dla już ochrzczonych Wielki Post ma być czasem intensywnych wysiłków – pokutnych i modlitewnych, by odnowić w sobie łaskę sakramentu chrztu św., czego znakiem jest odnowienie przyrzeczeń chrztu w Wigilię Paschalną.

Na pierwszym miejscu oczywiście plasuje się czerwona pomarańcza odmiany Tarocco, Moro i Sanguinello – rosnąca wyłącznie na Sycylii – o intensywnie czerwonym miąższu i niezwykłym aromacie.

VII NIEDZIELA ZWYKŁA, ŚRODA POPIELCOWA i I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU