Czego pragnie kobieta? Czego pragnie mężczyzna? Choć pytania te brzmią banalnie, rzadko zastanawiamy się nad ich odpowiedzią. Być może wydaje nam się to nieistotne. Innym razem odpowiedź jest oczywista. Czasem poprostu nie chce nam się jej szukać. Szkoda! Okazuje się bowiem, że odpowiedź na te pytania jest kolejnym kluczem do wspaniałej relacji małżeńskiej.

Czas, kiedy dzieci opuszczają dom, bywa dla rodziców bardzo trudny. Zwłaszcza dla matek. Dla niektórych kobiet życie bez dzieci pod jednym dachem jest niepełne i zaczynają kwestionować własną tożsamość. Na czym polega syndrom opuszczonego gniazda? Czy tęsknota za dziećmi może mieć destrukcyjny wpływ na relację małżeńską? A może jest to nowe, ciekawe otwarcie dla związku? Z dr Magdaleną Żadkowską, socjolożką rodziny, rozmawia Iwona Demska.

Co czeka Kościół w nowym roku? Jakie wydarzenia 2019 roku były najważniejsze? I czy nadal jesteśmy chrześcijańską wyspą na tle państw Europy zachodniej? Na te i na inne pytania w rozmowie z Alicją Samolewicz-Jeglicką odpowiada Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Józef Rotblat, polski fizyk żydowskiego pochodzenia, to dziś postać niemal zapomniana. Jako jeden z członków słynnego projektu Manhattan pracował nad bombą atomową. Po latach wręczono mu… pokojowego Nobla.

Rozważając kolejne punkty Katechizmu Kościoła Katolickiego, dochodzimy do części poświęconej owocom sakramentu namaszczenia (numery 1520–1523). W tym kontekście często pojawiają się dwa skrajne stanowiska.

Święta, początek roku, przeprowadzka, wizyta teściowej, ale też czyjeś odejście, śmierć czy rozwód – to sytuacje, w których u większości z nas włącza się tryb: trzeba posprzątać, uporządkować swoją przestrzeń. Robimy remanenty w szafach i własnych torebkach, sprzątamy nawet miasta i górskie szlaki. O co chodzi z tym sprzątaniem? Do czego jest nam ono potrzebne?

Początek nowego roku zwykle kojarzy nam się z przełomem. Stare zostaje za nami, a w ciągu jednej nocy wypełnionej zabawą i śmiechem, rozświetlonej kolorowymi fajerwerkami wszystko staje się nowe. Łudzimy się, że stary rok zabrał ze sobą nie tylko kolejny kalendarz, lecz także nasze złe nawyki, niezdrowe przyzwyczajenia czy nałogi.

Chcesz być kulinarnym bożyszczem? Zacznij uprawiać ziemię pod oknami domu. I zrób własne piwo z CBD.

Czy to nie jest znak Opatrzności, że akurat w 2017 roku Góra Zamkowa w Wilnie, nazywana przez Litwinów Górą Gedymina, obsunęła się w taki sposób, że obnażyła ludzkie kości? Okazało się, że to szczątki bohaterskich powstańców styczniowych, w tym przywódców tego ruchu na Litwie: Zygmunta Sierakowskiego i Konstantego Kalinowskiego, oraz osiemnastu innych rebeliantów walczących z carskim reżimem, straconych w 1864 roku.

W dzisiejszych czasach wyjście do kina uchodzi za kulturalną formę spędzania wolnego czasu. To rozrywka na ogół przewidywalna i odświętna – statystyczny Polak ogląda film na dużym ekranie średnio raz w roku. Natomiast przed wojną kino było instytucją, która budziła dużo więcej emocji niż obecnie. Rozpalało wyobraźnię w nie mniejszym stopniu niż mecze piłkarskie. Było źródłem rozmaitych przyjemności – od wrażeń artystycznych po udział w skomplikowanym teatrze życia codziennego. Nie każdy jednak mógł sobie na tę przyjemność pozwolić…

Od 1908 roku, kiedy pionier ruchu ekumenicznego Paul Wattson z USA zaproponował wspólny termin obchodów, Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan na półkuli północnej trwa od 18 do 25 stycznia.

NIEDZIELA CHRZTU CHRYSTUSA i II NIEDZIELA ZWYKŁA