Z życia Kościoła

Z życia diecezji

Krzyż Chrystusa, a wraz z nim każde ludzkie cierpienie, było, jest i będzie dla niektórych zgorszeniem i głupstwem. Żaden to zatem przejaw nowoczesności wystąpić przeciw krzyżowi. Ale ruch poparcia Piłata co jakiś czas reanimuje się, niesłusznie uchodząc za kulturową awangardę.

Miłość i cierpienie zdają się być przeciwieństwami. Za miłością człowiek tęskni, a od cierpienia pragnie uciec. Czy te dwie tajemnice naszego życia mają ze sobą coś wspólnego? Jan Paweł II zapytany przez Messoriego: "Jak pokładać ufność w Bogu, który jest Ojcem miłosiernym, w Bogu, który jest samą Miłością, w obliczu rzeczywistości cierpienia, niesprawiedliwości, choroby i śmierci?", odpowiedział: stat crux dum volvitur orbis - krzyż stoi, podczas gdy świat się obraca. Odpowiedź na tajemnicę miłości i cierpienia znajdujemy w ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Chrystusie. (…)

ks. JANUSZ CHYŁA

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Jaki Gdańsk?

Gdańsk na przestrzeni dziejów zmieniał się parokrotnie.
Najpierw słowiański, potem krzyżacki, przez znaczną część swych dziejów kulturowo niemiecki, wreszcie pruski i nazistowski, na koniec niemal stuprocentowo polski.

FELIETON / Zofia Pomirska

Właściwa hierarchia?

„Gabrysia śpi ze mną w łóżku”, „Byłam z Józkiem na spacerze”, „Mój Felek nie lubi gotowanego mięsa” – wydawać by się mogło, że tak brzmią informacje o członkach czyichś rodzin, ale pozory mylą, gdyż w ten sposób wielu z nas coraz częściej mówi o zwierzętach domowych.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Dziwna kuchnia to nie my

Taka jest prawda. W polskiej kuchni nic nie szokuje. Nie mamy sera z robalami, nie mamy pieczonych larw i gnijących ryb.
Całkiem niedawno na pewnym poczytnym portalu trafiłem na artykuł o polskich potrawach...

Temat aktualnego numeru

Społeczeństwo

Pielgrzymka do Bingen