Z życia Kościoła

Z życia diecezji

Codziennie kilkudziesięciu Polaków umiera na raka, rocznie - około 90 tysięcy. W czołówce nowotworów są: rak płuc, piersi, jelita grubego i szyjki macicy. W skuteczności leczenia ciągniemy się natomiast w ogonie Europy. Wciąż największym problemem jest zbyt późna diagnostyka. Onkolodzy są zdania, że akcje informacyjne i wczesna diagnostyka to najpotężniejsza oręż w walce z chorobami nowotworowymi.

4 lutego już po raz dwunasty obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Rakiem, nazywanym "głównym zabójcą XXI wieku".
Został on ustanowiony  podczas Światowego Szczytu do Walki z Rakiem we Francji. Na spotkaniu przyjęto tzw. Kartę Paryską, zaś państwa, które ją podpisały, zobowiązały się do stworzenia programów profilaktycznych i odpowiednich warunków do leczenia nowotworów. W gronie tym znalazła się również Polska. (…)

ANNA MAZUREK-KLEIN


FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Jaki Gdańsk?

Gdańsk na przestrzeni dziejów zmieniał się parokrotnie.
Najpierw słowiański, potem krzyżacki, przez znaczną część swych dziejów kulturowo niemiecki, wreszcie pruski i nazistowski, na koniec niemal stuprocentowo polski.

FELIETON / Zofia Pomirska

Właściwa hierarchia?

„Gabrysia śpi ze mną w łóżku”, „Byłam z Józkiem na spacerze”, „Mój Felek nie lubi gotowanego mięsa” – wydawać by się mogło, że tak brzmią informacje o członkach czyichś rodzin, ale pozory mylą, gdyż w ten sposób wielu z nas coraz częściej mówi o zwierzętach domowych.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Dziwna kuchnia to nie my

Taka jest prawda. W polskiej kuchni nic nie szokuje. Nie mamy sera z robalami, nie mamy pieczonych larw i gnijących ryb.
Całkiem niedawno na pewnym poczytnym portalu trafiłem na artykuł o polskich potrawach...

Temat aktualnego numeru

Społeczeństwo

Pielgrzymka do Bingen