Triduum Paschalne

Post w Oktawie Wielkanocy

Z życia diecezji

Zdrowy śmiech tworzy duchowe niebo, pod którym wszystko dojrzewa. Śmiech pomaga, rozwiewa smutki i uwalnia od złości. Sprawia, że cieszymy się życiem, czujemy miłość, jesteśmy szczęśliwi tu i teraz, a dzięki temu stajemy się szlachetniejsi, lepsi, wrażliwsi. Śmiejmy się zatem, także i teraz, w wakacyjny czas.

Norman Cousins, lekarz, autor bestsellerowych książek o zdrowiu,  jako młody człowiek zachorował na nieuleczalną chorobę, która objawiała się postępującym zwyrodnieniem tkanki łącznej. Z miesiąca na miesiąc czuł się coraz gorzej, aż w końcu nie mógł się poruszać. Zażywał ogromne ilości środków przeciwbólowych. O zdrowieniu nie było mowy. Owładnięty rozpaczą szukał dla siebie ratunku. Aż któregoś dnia wpadł mu do głowy pomysł, który zrewolucjonizował jego podejście do leczenia. Pomysł ten polegał mniej więcej na tym, aby jęki bólu przetransponować na… śmiech. (…)
ANNA MAZUREK-KLEIN

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Jaki Gdańsk?

Gdańsk na przestrzeni dziejów zmieniał się parokrotnie.
Najpierw słowiański, potem krzyżacki, przez znaczną część swych dziejów kulturowo niemiecki, wreszcie pruski i nazistowski, na koniec niemal stuprocentowo polski.

FELIETON / Zofia Pomirska

Właściwa hierarchia?

„Gabrysia śpi ze mną w łóżku”, „Byłam z Józkiem na spacerze”, „Mój Felek nie lubi gotowanego mięsa” – wydawać by się mogło, że tak brzmią informacje o członkach czyichś rodzin, ale pozory mylą, gdyż w ten sposób wielu z nas coraz częściej mówi o zwierzętach domowych.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Z ziemi egipskiej

Tytuł może sugerować, że w tym felietonie będę wyprowadzał Żydów z niewoli i zajmę się fenomenem manny.
Innym razem.
Po prostu chcę zwinąć Egipcjanom ich fajną zupę.

Wartościowa książka

Temat do rozmowy

Społeczeństwo

W bieżącym numerze