Ewangelizacja

Podczas niedawnej "rewolucji" na placu Tahrir w centrum Kairu pod jednym  sztandarem stali ramię w ramię muzułmanie i chrześcijanie. Łączyła ich chęć obalenia reżimu Hosniego Mubaraka i solidarność. Gdy w kraju przestało wrzeć, znów rozgorzały religijne waśnie, zaczęto strzelać do Koptów, palić ich kościoły i domy. Prześladowania wróciły do normy...

Kiedy podróżowałam po Egipcie, nasz przewodnik Hani - świetnie mówiący po polsku, chwalił się, że w jego muzułmańskim państwie kwitnie tolerancja religijna, o czym starał się nas przekonać na każdym kroku. - Żyjemy w przyjaźni i pokoju - twierdził sloganem, gdy tylko wsiedliśmy w Asuanie do pociągu. - Nie ma różnicy, czy to muzułmanin, czy chrześcijanin; wszyscy jesteśmy Egipcjanami.
- To kto w takim razie morduje Koptów, obrzuca ich kościoły i domy koktajlami Mołotowa? - spytał zaczepnie Andrzej z Gdańska, ustawiając bagaż na środku przedziału. - Chuligani! - odparł Hani. - U was w Polsce też są tacy. (…)

MARZENNA BŁAWAT

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Na szlaku

Kiedy człowiek wędruje na piechotę, zwłaszcza w przypadku dłuższych odcinków marszu, zawsze się trochę udręczy. A to spiekota, a to bąble na stopach, a to znów deszcz porosi. Jednak to co zyskuje jest ponad te niedogodności.

FELIETON / Zofia Pomirska

Zasypana fontanna

Od jakiegoś czasu prowadzę szkolenia dla nauczycieli. To grupa zawodowa, która wciąż musi podnosić swoje kwalifikacje, żeby nadążyć za wymogami współczesnej edukacji. Nieustannie szkolą się lekarze, bo medycyna wciąż idzie do przodu.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Szakszuka adoptowana

Kraina starszych braci w wierze przyjęła,
polubiła i wciągnęła arabską potrawę,
a potem ją wyeksportowała w świat już z gwiazdą Dawida.

Temat do rozmowy