Najnowszy "Pielgrzym" [nr 24/2020]

W końcu nadszedł ten moment. Uświadomiłem sobie, że to mój pierwszy raz. Czy aby na pewno? Pogrzebałem w pamięci i jednak tak. Nigdy wcześniej tego nie robiłem.

Dieta człowieka, który zmusza swój mózg do wysiłku, musi być urozmaicona. Głównym źródłem energii powinny być produkty pełnoziarniste, takie jak chleb razowy, brązowy ryż, makaron pełnoziarnisty, obfitujące w węglowodany złożone. Organizm trawi je przez pewien czas, powoli uwalniając do krwi glukozę – główne pożywienie mózgu. Dzięki temu szare komórki mogą ją na bieżąco dobrze spożytkować.

We Wielu na Kaszubach w 1852 roku urodził się pierwszy poeta kaszubski Hieronim Derdowski, prawie dwadzieścia lat później przyszedł tu na świat pieśniarz Wincenty Rogala.

Modlitwy: „Ojcze Nasz” (Modlitwa Pańska), „Zdrowaś Maryjo” (Pozdrowienie Anielskie), „Wierzę w Boga” (Skład Apostolski), „Aniele Boży”, składające się na codzienny pacierz, znane są od setek lat. Ciekawe, że Bóg co pewien czas podsuwa chrześcijanom nowe modlitwy, które wpływają na ich życie duchowe. Tak jest na przykład z krótką modlitwą „Jezu, ufam Tobie”, która w pół wieku zawędrowała na cały świat, odmieniając życie wielu ludzi.

Ich siłą jest modlitwa. Bliski kontakt z Bogiem. Żyją w odosobnieniu, oddając się kontemplacji, aby lepiej służyć światu. To ich główna misja i jej się w pełni poświęcają. Mimo że kojarzą się raczej ze średniowieczem, to można ich spotkać również we współczesności. Kim są pustelnicy XXI wieku? Dlaczego wybierają życie w samotności? Jaki jest sens ich pustelniczej drogi?

Służba na morzu w XVII wieku nie należała do najłatwiejszych. Ścisk był ogromny, a wygód żadnych. Na pokładzie pracowali puszkarze, obsługujący działa, marynarze, zajmujący się odpowiednim ustawieniem żagli oraz sterowaniem okrętu, a także oddziały piechoty morskiej przygotowanej do walki wręcz. Wszyscy wiedli niełatwe marynarskie życie.

Od kilku lat prowadzę warsztaty dla mężatek „Przepis na małżeństwo”, z tego powodu wnikliwie analizuję dane statystyczne dotyczące związków. Jak się okazuje, od zeszłego roku statystyki poszybowały w górę, jeśli chodzi o liczbę rozwodów, i drastycznie spadły, jeśli chodzi o liczbę zawieranych małżeństw. Jak mawiała siostra Łucja dos Santos: „Ostateczna bitwa między Panem a królestwem szatana rozegra się o małżeństwo i rodzinę”.

10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. To szczególna data, ponieważ zwraca naszą uwagę na poważny, lecz często bagatelizowany temat zdrowia psychicznego. Warto się jednak uważniej jemu przyjrzeć i zastanowić się, jak zadbać o tę sferę naszego życia, by żyło nam się po prostu lepiej – szczególnie dziś, w niezwykle trudnych, pandemicznych czasach.

Wielkie zegary na wysokich wieżach kościołów i małe na naszych rękach odliczają kolejne sekundy, minuty i godziny życia. Żadna z nich nie powróci. Czas płynie tylko w jedną stronę i żadna chwila nie może być przeżyta ponownie.

FELIETON / Piotr Wojciechowski

Kim jest uciszający burzę?

Ból, lęk, gniew, oburzenie, utrata nadziei to uczucia, które są w nas. Jedni boją się nimi dzielić, inni dzielą się nimi zbyt chętnie – emocjonalnie, histerycznie. Trudno znieść krytykę, zniewagi, ataki, profanacje. A jeszcze trudniej wytrzymać wiedzę, że wiele jest prawdy w krytyce, że niejeden atak przychodzi ze strony rzeczywistej krzywdy, niejedno rozgoryczenie ma realne podstawy. Jaką przyjąć postawę, gdy szaleje burza społeczna i medialna?

HISTORIA / Adam Hlebowicz

List dominikanów

Żyjemy w czasach wielkiego zamętu. Wiele spraw do tej pory oczywistych nagle okazuje się być bardzo skomplikowanymi, nieczytelnymi, wnoszącymi do naszego życia zamieszanie.Niedawne masowe protesty w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego odnośnie prawa, a raczej zakazu aborcji w Polsce są takim przypadkiem. No bo jak? ...

KULINARIA / Maria Fall-Ławryniuk

Marchewkowa parada

Jej ojczyzną są Chiny.
Występuje w ponad 100 odmianach – wśród nich są białe, żółte, czerwone, ciemnofioletowe i oczywiście pomarańczowe, wyhodowane w Holandii w XVII w.
Marchew to prawdziwa kopalnia składników odżywczych, źródło imponującej dawki witamin i sporej ilości błonnika pokarmowego.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Codziennie kimchi

Od jakiegoś czasu regularnie przygotowuję tę koreańską potrawę i obdarowuję nią rodzinę oraz znajomych.
Dlaczego akurat kimchi?
Po prostu mi się podoba. Jest zdrowe, niskokaloryczne. I mam powyżej uszu kiszonej kapusty, przynajmniej na jakiś czas. Tak, wiem, jestem niewdzięczny. Ale taka jest prawda. A kiszonki trzeba jeść, szczególnie teraz.

Temat aktualnego numeru

Temat do rozmowy