Najnowszy "Pielgrzym" nr 10/2020

Morsowanie staje się coraz popularniejsze. W Polsce działa już około 100 klubów morsów i wiele nieformalnych grup organizujących kąpiele w zimnej wodzie. Odbywają się festiwale, zloty i cykliczne spotkania gromadzące miłośników tej aktywności. Morsują mężczyźni i kobiety, dorośli, młodzież, a nawet dzieci.

To jeden z największych sukcesów odrodzonej Polski sprzed stu lat – zdobycie dojścia do morza i potwierdzenie tego faktu drogą dyplomatyczną przez mocarstwa zachodnie. Słusznie zatem świętowaliśmy tę rocznicę zarówno przed wojną, jak i już w wolnej Polsce po 1989 roku.

Średniowieczne turnieje rycerskie przynosiły czasami więcej ofiar niż prawdziwe wojny. W walce na śmierć i życie nikt nie przyznawał punktów za styl.

Dawno już minął świąteczno-choinkowy czas, a echa nadal przychodzą. Napisał do mnie mieszkający w Niemczech przyjaciel, Ślązak, w życie Kościoła w Niemczech i w sprawy Kościoła w Polsce szczerze zaangażowany. Pisał z troską o tym, jakie dochodziły do niego wieści o Polakach przyjmujących – a czasem nieprzyjmujących – księży chodzących po kolędzie, o wrażeniach przekazywanych przez chodzących po kolędzie kapłanów. W różnym stylu pełnili swoją posługę, z różnym przyjęciem się spotykali – różne rozmowy toczyli.

Gorzkie Żale to nie barokowy przeżytek, ale tradycyjne polskie nabożeństwo, które powinniśmy docenić na nowo. Daje nam ono możliwość współodczuwania w męce i krzyżu Chrystusa wraz z Nim samym i Jego Bolesną Matką. Wzruszenie serca wypływające z Gorzkich Żali otwiera nas na kontakt z Prawdą, której potrzebuje świat.

Większość Polek i Polaków chce żyć w związkach opartych na partnerstwie i dzielić się obowiązkami, które tradycyjnie przypisane były tylko jednej płci – wynika z badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Publicznej. Zdecydowanie ponad 50 procent kobiet aspiruje do roli dyrektora lub menedżera. Tymczasem zarówno na polu zawodowym, jak i rodzinnym mimo deklaracji Polki wciąż muszą kruszyć „szklany sufit”.

II Niedzielę Wielkiego Postu Kościół w Polsce przeżywa jako Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Podczas mszy św. w kościołach zbierane są ofiary na misje, które poprzez Dzieło Pomocy „Ad Gentes” trafiają do misjonarek i misjonarzy w 98 krajach. Dzięki wsparciu z Polski mogą oni realizować dzieła ewangelizacyjne, charytatywne, medyczne i edukacyjne.

Po przodkach dziedziczymy nie tylko kolor oczu czy kształt nosa, ale także pamięć o lęku, zaburzenia psychiczne lub skłonność do chorób. Szkodliwe czynniki, takie jak stres, agresja, lęk, trauma czy zła dieta, odciskają się piętnem w następnych pokoleniach. Przeżycia naszych przodków pozostawiają w nas ślady. O tym, jak sobie z tym radzić, w rozmowie z Mają Sitkiewicz opowiada prof. Jadwiga Jośko-Ochojska, lekarz, specjalistka w dziedzinie stresu, neurofizjolog, autorka książki „Rozmowy przy kawie o stresie, lęku i traumie”.

FELIETON / Piotr Wojciechowski

Zamaskowani przyjaciele

Kiedy wynurzamy się z zamkniętych przestrzeni swoich mieszkań, musimy zakładać maski na twarze, ograniczać bliskie kontakty, trzymać dystans. Nie chcemy tego, bo to dziwne i obce naszym obyczajom. A kiedy chcemy sami siebie przekonać, że tak trzeba, czasem przychodzą nam do głowy przykre myśli.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Święty Doktor od epidemii

Przeglądając strony internetowe Polaków mieszkających na Ukrainie, natrafiłem na informację, że nasi rodacy ze Lwowa w czasie trwającej pandemii intensywnie się modlą do Boga za wstawiennictwem doktora Henryka Mosinga. Nie zdziwiło mnie to, powiem więcej – to znakomity pomysł.

FELIETON / ks. Franciszek Kamecki

Wspomnienie i melodie

Sosny i świerki nie zrzucają jesienią swoich igieł. Na Roztoczu spacerujemy wśród drzew potężnych, pamiętających ostatnie sto i dwieście lat. Pomiędzy nimi drewniane kapliczki i drogi krzyżowe, które zamieniają się dalej w deptak prowadzący stromo ku kapliczce...

KULINARIA / Sławek Walkowski

Wpadnij do Włoch na ryż

Niedzielny obiad.
Moja przyjaciółka miała kaczkę i bataty.
Wybornie.
Ja piękny pęczek zielonych szparagów.
Miałem jeszcze ryż arborio, zatem wybór był prosty. ...