II NIEDZIELA ZWYKŁA i ŚWIĘTO OFIAROWANIA PAŃSKIEGO

„Poprosiłem Boga o Anioła. I zesłał mi moją żonę” – takie hasło coraz częściej można zauważyć na męskich koszulkach, które żony kupują swoim mężom w prezencie urodzinowym lub świątecznym. Nad napisem widnieją piękne anielskie skrzydła. Czym one są? Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek, co dodaje mężczyźnie skrzydeł?

Największą tęsknotą, jaka w ogóle istnieje, jest tęsknota Boga za swoimi zagubionymi dziećmi. Daje jej wyraz konający na krzyżu Syn Boży: „Pragnę” (J 19, 28). Największe zaś cierpienie to świadomość utraty Boga.

Co roku Kościół ogłasza wyniki niedzielnego liczenia, ilu Polaków przychodzi na mszę św., ilu przystępuje do Komunii św. Ogłasza także, ilu wiernych bierze udział w działaniach stowarzyszeń, ruchów, kółek, ogłasza także, ile mamy powołań kapłańskich i zakonnych do zgromadzeń żeńskich i męskich. Media chętnie komentują te liczby, często padają wypowiedzi dotyczące Kościoła przeżywającego kryzys. W szczególności sprawa spadku liczby powołań bywa oceniana jako jego objaw.

Życie konsekrowane jest Miłością wprowadzoną w czyn, hymnem na cześć Boga śpiewanym przez człowieka zakochanego w Bogu. Istotą życia konsekrowanego jest miłość do Boga Trójjedynego wyrażona poprzez naśladowanie Chrystusa na drodze rad ewangelicznych, czyli przez życie w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie.

Niepozorny, ale z charakterem i aromatem. Bez większej uwagi wrzucamy go do rosołu, nie wiedząc, że to właśnie on nadaje mu głębi i wyrafinowania.

Wkraczając do Polski, armia sowiecka kończyła okupioną wielkimi tragediami okupację niemiecką. Nie przynosiła jednak wyzwolenia, tylko kolejne zniewolenie – pełne złodziejstwa na masową skalę, gwałtów i mordów.

Wokół bólów głowy narosło wiele stereotypów. Tymczasem to nie wygodna wymówka, ale poważna dolegliwość. Statystki są przerażające. Na bóle głowy skarży się ponad 70 procent Polaków i to nie tylko dorosłych. Bóle głowy mogą być spowodowane przez szereg przyczyn: fizycznych, chemicznych, psychicznych, neurologicznych. Ich zdiagnozowanie jest bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia.

Pojęcie „eko” robi zawrotną karierę. Rdzeń słowa ekologia stał się w ostatnich latach odrębnym pojęciem, chętnie dodawanym do różnych działań w celach marketingowych mających na celu rozróżnienie tego, co w domyśle powinno być zdrowe, zgodne z naturą, a co nie.

FELIETON / Piotr Wojciechowski

Odnaleźć Kościół, odnaleźć siebie

Dawno już minął świąteczno-choinkowy czas, a echa nadal przychodzą. Napisał do mnie mieszkający w Niemczech przyjaciel, Ślązak, w życie Kościoła w Niemczech i w sprawy Kościoła w Polsce szczerze zaangażowany.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Irlandzki SEN                                                                                

Polskich szkół sobotnich w Irlandii jest obecnie 57.
Jedną z nich jest dublińska szkoła o nazwie SEN,
która właśnie świętuje swoje dziesięciolecie.

FELIETON / Elżbieta Ruman

Zarażać spokojem                                                   

Kiedy piszę ten felieton, nie wiem, co będzie się działo, kiedy ukaże się „Pielgrzym”. We wtorek, 10 marca, jechałam z ekipą TVP Poznań na kolejne zdjęcia do mojego cyklu „Ukryte Skarby”.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Poszukajmy najsmaczniejszej potrawy świata

Jakie są najsmaczniejsze potrawy świata?
Zadałem sobie to pytanie, gdy czytałem o kuchni koreańskiej przed debiutem zrobienia domowego kimchi.

Temat aktualnego numeru

Temat do rozmowy

Społeczeństwo