Ponad 30 lat temu na zakończenie Światowego Dnia Modlitwy o Pokój, Jan Paweł II powiedział: „Pokój to warsztat pracy, otwarty dla wszystkich, nie tylko dla specjalistów, uczonych czy strategów. Za pokój są odpowiedzialni wszyscy”.


Każdego dnia o poranku, otwierając oczy, zaczynamy budować pokój i dobro albo wojnę i zło, bo wszystko zaczyna się w sercu, duszy i głowie człowieka. Uśmiech dla mijanego człowieka, przyhamowanie samochodu, gdy ktoś próbuje przejść na drugą stronę ulicy czy dobre słowo do złośliwego kolegi z pracy (rozbraja skuteczniej niż specjalistyczny oddział saperów). Zło skumulowane w sercach ludzi jest przerażającą, głośno tykającą bombą, której przejawem jest wojenne okrucieństwo, agresja wobec bezbronnych, ale też kłamstwo w życiu publicznym i oszustwa gospodarcze. (…)Więcej przeczytasz w 19 numerze dwutygodnika Pielgrzym (19/2019).

FELIETON / Elżbieta Ruman

Dwa kazania

Uważam, że czasami w kościele cisza po odczytaniu ewangelii jest dużo lepsza niż niepotrzebne słowa. W Dzień Zaduszny wybrałam się do najbliższego kościoła na poranną mszę. Wiedziałam, że o 7 rano będzie krótsza – jak zwykle bez kazania. ...

FELIETON / Adam Hlebowicz

Andrzej i Antek

Habent sua fata libelli („Książki mają swoje losy”) – starożytną maksymę Terentianusa Maurusa interpretuje się na wiele sposobów. Starożytny myśliciel odniósł się tu głównie do odbiorców zadrukowanych stronic, wskazując na to, że recepcja każdej lektury zależy od ...

FELIETON / Zofia Pomirska

Duchowy GPS

Nie tak dawno serwisy motoryzacyjne donosiły o śmiertelnym wypadku, do którego doszło, gdy samochód wyposażony w autopilota wjechał wprost pod ciężarówkę.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Postępowa Szwecja nęci tradycyjnym gravlaxem

Ta kuchnia nie jest warta uwagi, chyba że ktoś uważa klopsiki za finezyjne jedzenie. Hm… to nie jest jednak prawda.

Społeczeństwo

Temat do rozmowy