Najpierw spustoszyli klasztor w Pelplinie, później zajęli Tczew. Następnie stanęli na gdańskiej Biskupiej Górce, skąd oczom ich ukazał się potężny Bałtyk. Żaden z rycerzy nie widział wcześniej fal i bezkresu wody. W ciężkich zbrojach, z mieczami u boku postanowili… pójść na  plażę.


Na obrazie Adolfa Liebschera pt. „Czesi nad Bałtykiem” widzimy grupę zbrojnych. Część wjeżdża konno do morza, inni zsiadają z koni, by bezpośrednio zetknąć się z falami. Pozostali patrzą niepewnie, obawiając się, co może ich spotkać, gdy wejdą do wody. Za opis dzieła najlepiej posłużyć mogą słowa polskiego kronikarza Jana Długosza: „...wszystko wojsko, tak konne jako i piesze, rzuciwszy się w bród morski jak tylko mogło najgłębiej, po falach wyprawiało sobie gonitwy; harcowali jedni z drugimi, i przez długi czas bawili się taką igraszką. Wielu zaś spomiędzy Czechów nalewało wodę morską w flaszki, i zaniosło ją potem do swoich, na pamiątkę tak dalekiej wyprawy”. W jakich okolicznościach husyci spędzili „wczasy” nad Bałtykiem anno domini 1433? (…)


Więcej przeczytasz w najnowszym numerze dwutygodnika Pielgrzym (16/2019).

FELIETON / Maria Paszyńska

Rewolucja

Początek nowego roku zwykle kojarzy nam się z przełomem.
Stare zostaje za nami, a w ciągu jednej nocy wypełnionej zabawą i śmiechem, rozświetlonej kolorowymi fajerwerkami wszystko staje się nowe.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Inteligencja

W siermiężnej dobie komunizmu istniało takie pojęcie jak klasa społeczna, a w liczbie mnogiej funkcjonowała nawet walka klas. Górą byli oczywiście robotnicy, zaraz za nimi chłopi, potem inteligencja postępowa, a gdzieś daleko, daleko w tyle cała reszta inteligencji. 

FELIETON / Zofia Pomirska

Chyba, jakby, w pewnym sensie

Chyba na początku
Bóg w pewnym sensie
stworzył jakby niebo i ziemię
– widząc takie zdanie pewnie niejeden czytelnik złapie się za głowę, bo to przecież zakrawa na herezję.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Skop ogródek - nadszedł 2020!

Chcesz być kulinarnym bożyszczem? Zacznij uprawiać ziemię pod oknami domu. I zrób własne piwo z CBD.
Rok 2020 nie przyniesie nam rewolucyjnej diety. Wegetarianizm i weganizm wciąż będą bardzo popularne. (...)

Temat aktualnego numeru