Jezuici działają w ponad stu krajach, na wszystkich kontynentach. Udzielają rekolekcji, prowadzą szkoły, uniwersytety, instytuty, mają własne media. Towarzystwo Jezusowe założył w 1534 r. Ignacy Loyola, baskijski rycerz, który się nawrócił.


Rodzice przeznaczyli go do stanu duchownego, ale młodego Iñigo López de Oñaz y Loyola (imienia Ignacy zaczął używać później) bardziej pociągało światowe życie – awantury, piękne kobiety, pojedynki i hazard. Trzynaste dziecko w szlacheckiej rodzinie Basków, urodzone 23 października 1491 roku, nie spełniało pokładanych w nim nadziei, ale mimo to otwierały się przed nim perspektywy pięknej kariery – został zaufanym wicekróla Nawarry. Jako rycerz swego pana stanął na czele obrony Pampeluny, stolicy Nawarry, obleganej przez armię Francuzów. Podczas oblężenia kula armatnia strzaskała mu nogę, kości źle się zrosły, trzeba było łamać je ponownie. W czasie rekonwalescencji Iñigo zaczął czytać powieści rycerskie i… książki religijne, Ewangelie i żywoty świętych. Zauważył, że pociecha płynąca z tych lektur trwa dłużej niż jakakolwiek inna. W wieku 31 lat postanowił zerwać z dotychczasowym życiem i całkowicie poświęcić się Jezusowi. (…)Kliknij, aby powiększyć.


Więcej przeczytasz w najnowszym numerze dwutygodnika Pielgrzym (15/2019).

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Na szlaku

Kiedy człowiek wędruje na piechotę, zwłaszcza w przypadku dłuższych odcinków marszu, zawsze się trochę udręczy. A to spiekota, a to bąble na stopach, a to znów deszcz porosi. Jednak to co zyskuje jest ponad te niedogodności.

FELIETON / Zofia Pomirska

Zasypana fontanna

Od jakiegoś czasu prowadzę szkolenia dla nauczycieli. To grupa zawodowa, która wciąż musi podnosić swoje kwalifikacje, żeby nadążyć za wymogami współczesnej edukacji. Nieustannie szkolą się lekarze, bo medycyna wciąż idzie do przodu.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Ziemniaczana młodzież

Nie mogę przestać zachwycać się
przełomem wiosny i lata.
Nie mogę przestać kupować nowalijek.
Nie mogę się powstrzymać! Jestem uzależniony!

Temat aktualnego numeru

Temat do rozmowy