Szkoła Animatorów i Liderów

Zostali klerykami na trzy dni

Algieria to dziesiąte co do wielkości państwo świata, największe w Afryce. Znaczną część kraju zajmuje Sahara. Północ, na całej długości linii brzegowej Morza Śródziemnego, od Tunezji po Maroko, jest bardziej zaludniona, szczególnie w trzech aglomeracjach: Annaby, Algieru i Oranu. Prawie wszyscy Algierczycy to muzułmanie. Myliłby się jednak ten, kto uważałby, że Kościół katolicki zajmuje tu pozycję marginalną. Beatyfikacja biskupa Piotra Claverie i jego 18 towarzyszy w męczeństwie, zakonników i zakonnic, jest dowodem wielkości i bogactwa tego Kościoła, co podkreślił podczas homilii w sanktuarium Notre-Dame de Santa Cruz w Oranie kard. Angelo Becciu, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Na północnym wschodzie Algierii, w starożytnej afrykańskiej prowincji Numidii, w 354 r. urodził się św. Augustyn. Jego rodzinna miejscowość nazywała się wtedy Tagasta, dzisiaj to Souk Ahras. To tu rozpoczynam moją pielgrzymkę. Pośrodku miasta na wzgórzu rośnie liczące sobie grubo ponad dwa tysiące lat drzewo oliwne. Niełatwo się tam dostać, otoczone wysokim murem i towarzyszącą mu basztą jest chronione przez mieszkańców. Według tradycji pod tym właśnie drzewem medytował w młodości św. Augustyn. Może się to wydawać dziwne, ale to właśnie muzułmanie je chronią, otaczają zarazem wielkim szacunkiem postać samego Augustyna, widząc w nim nadzwyczajnego człowieka, myśliciela i świętego. (…)

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Dary ojca pio

Italia kocha swojego świętego. Trudno się temu dziwić, wiele mu zawdzięcza. Posługa ojca Pio kojarzy się nam głównie z niezwykłym odprawianiem liturgii i stale zajętym konfesjonałem.

FELIETON / Zofia Pomirska

To też solidarność

Podczas pielgrzymki do Polski w 1987 roku Jan Paweł II w Gdańsku wypowiedział słowa nawiązujące do fragmentu Listu św. Pawła do Galatów (6,2): „»Jeden drugiego brzemiona noście«. Słowa te mają wielką nośność.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Czas na małe podsumowanie

Odwiedziłem w tym roku kilka ciekawych miejsc i zjadłem kilka ciekawych potraw, w tym ucho. Świńskie ucho na chrupko.

Wartościowa książka

Temat do rozmowy

W bieżącym numerze