Szkoła Animatorów i Liderów

Zostali klerykami na trzy dni

Stanisław Kostka wraz z bratem mają się uczyć i nabywać ogłady w towarzystwie. To drugie jednak zupełnie nie pociąga przyszłego świętego. W jego oczach splendor, tytuły, górnolotne dyskusje, ukryte spory i jeszcze bardziej skrywane miłostki są puste, jałowe i głupie. Ignoruje więc obowiązujący wśród kolegów, i popierany przez opiekunów, styl życia. Ma odwagę być inny.

Jak to jest, że niektórych wielkich świętych udaje się nam przykryć grubą warstwą lukru, spod którego nie widać niczego, co mogłoby nas zafascynować? Jak to możliwe, że św. Stanisław Kostka, którego kult przez wieki zalewał Europę, którego współbracia jezuici uważali za jednego ze swych największych świętych i którego w nadprzyrodzonej wizji oglądała św. Faustyna, jak wspólnie z Bobolą i królewiczem Kazimierzem wstawiają się za Polską – jak to możliwe, że ten niezwykły człowiek jest dziś dla wielu zaledwie „cukierkowym świętym”? „Dużo się modlił”, „był niezwykle pobożny”, „nigdy nie popełnił grzechu”, „nigdy się nie gniewał”, „był pokorny”, „pilnie się uczył” – czy powtarzający te formułki nie zdają sobie sprawy, że malowany przez nich obraz jest fałszywy i że za takim świętym nikt nie ma zamiaru podążać? Intuicyjnie przeczuwamy, że prawda o Stanisławie Kostce jest zupełnie inna. (…)

 

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Dary ojca pio

Italia kocha swojego świętego. Trudno się temu dziwić, wiele mu zawdzięcza. Posługa ojca Pio kojarzy się nam głównie z niezwykłym odprawianiem liturgii i stale zajętym konfesjonałem.

FELIETON / Zofia Pomirska

To też solidarność

Podczas pielgrzymki do Polski w 1987 roku Jan Paweł II w Gdańsku wypowiedział słowa nawiązujące do fragmentu Listu św. Pawła do Galatów (6,2): „»Jeden drugiego brzemiona noście«. Słowa te mają wielką nośność.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Czas na małe podsumowanie

Odwiedziłem w tym roku kilka ciekawych miejsc i zjadłem kilka ciekawych potraw, w tym ucho. Świńskie ucho na chrupko.

Wartościowa książka

Temat do rozmowy

W bieżącym numerze