Komunikat biskupa diecezjalnego

Św. Krzysztof to jeden z najpopularniejszych świętych. Jest patronem kierowców i podróżujących. Jego wspomnienie Kościół katolicki obchodzi 25 lipca. Charakterystycznym akcentem tych obchodów jest święcenie pojazdów.

Jak podają źródła, po raz pierwszy święcenie samochodów przez duchownych odbyło się w 1934 roku. Stały wzrost liczby aut na naszych drogach powoduje, że święto to nadal cieszy się popularnością. Przed kościołami w całym kraju gromadzą się rzesze wiernych, którzy chcą, aby ksiądz poświęcił ich samochód. Czasami to wszystko. Wystarczy jeszcze przykleić obrazek ze św. Krzysztofem lub kupić breloczek z jego wizerunkiem, powiesić różaniec nad kierownicą i będzie można przycisnąć gaz do dechy. Błogosławieństwo pojazdów zobowiązuje jednak do rozwagi i ostrożności na drogach.

Skąd wziął się ten zwyczaj? Dlaczego to właśnie święty Krzysztof jest patronem zmotoryzowanych? (…)

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Dary ojca pio

Italia kocha swojego świętego. Trudno się temu dziwić, wiele mu zawdzięcza. Posługa ojca Pio kojarzy się nam głównie z niezwykłym odprawianiem liturgii i stale zajętym konfesjonałem.

FELIETON / Zofia Pomirska

To też solidarność

Podczas pielgrzymki do Polski w 1987 roku Jan Paweł II w Gdańsku wypowiedział słowa nawiązujące do fragmentu Listu św. Pawła do Galatów (6,2): „»Jeden drugiego brzemiona noście«. Słowa te mają wielką nośność.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Czas na małe podsumowanie

Odwiedziłem w tym roku kilka ciekawych miejsc i zjadłem kilka ciekawych potraw, w tym ucho. Świńskie ucho na chrupko.

Wartościowa książka

Temat aktualnego numeru

W bieżącym numerze