Św. Krzysztof to jeden z najpopularniejszych świętych. Jest patronem kierowców i podróżujących. Jego wspomnienie Kościół katolicki obchodzi 25 lipca. Charakterystycznym akcentem tych obchodów jest święcenie pojazdów.

Jak podają źródła, po raz pierwszy święcenie samochodów przez duchownych odbyło się w 1934 roku. Stały wzrost liczby aut na naszych drogach powoduje, że święto to nadal cieszy się popularnością. Przed kościołami w całym kraju gromadzą się rzesze wiernych, którzy chcą, aby ksiądz poświęcił ich samochód. Czasami to wszystko. Wystarczy jeszcze przykleić obrazek ze św. Krzysztofem lub kupić breloczek z jego wizerunkiem, powiesić różaniec nad kierownicą i będzie można przycisnąć gaz do dechy. Błogosławieństwo pojazdów zobowiązuje jednak do rozwagi i ostrożności na drogach.

Skąd wziął się ten zwyczaj? Dlaczego to właśnie święty Krzysztof jest patronem zmotoryzowanych? (…)

Temat do rozmowy

Najważniejsze jest spotkanie

O nowych wyzwaniach stojących przed byłym biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej – Wiesławem Śmiglem, od niedawana nominatem diecezji toruńskiej, rozmawia ks. Wojciech Węckowski.

Pielgrzym TV

Święcenia kapłańskie w Pelplinie

me>

Wywiad

Miłość całodobowo

Mówią o niej – siostra zakonna z pazurem. Jest odważna, nieustraszona i waleczna. Dokonuje rzeczy wspaniałych, godnych podziwu. Pełna pasji i miłości do bliźniego.