Komunikat biskupa diecezjalnego

Jak w czasach, w których każdy chce być piękny, młody i bogaty, zrozumieć decyzję o wstąpieniu do zakonu? Powołanie do życia konsekrowanego dla wielu z nas jest całkowicie niezrozumiałe, a perspektywa wyboru takiej drogi przez nasze dzieci budzi w nas niepokój. O tym, jak to jest być współczesną zakonnicą – z Marzeną Juraczko, autorką książki „Drogi do szczęścia” rozmawiała Beata Dwornik.

– Zakonnica w habicie Zgromadzenia Albertynek śmigająca na snowboardzie z zakopiańskiego stoku – taki obrazek, opisany przez Panią w książce „Drogi do szczęścia. Rozmowy z siostrami zakonnymi”, przeczy popularnym wyobrażeniom dotyczącym zakonnic.

– Przyznam, że to było głównym celem tej książki – przełamać stereotypy. Pokazać życie siostry zakonnej w XXI wieku
bez otoczki mitów i wyobrażeń, niemających wiele wspólnego z rzeczywistością. Obserwuję, że w społeczeństwie panuje niska świadomość, na czym polega powołanie do życia konsekrowanego. Ludziom wydaje się, że dziewczyny, które idą do zakonu albo przeżyły nieszczęśliwą miłość, albo z innego powodu chcą uciec od świata, i w zakonie szukają azylu. Otóż nie! Rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Zakonnice, z którymi rozmawiałam, to spełnione, dojrzałe, wykształcone i niezwykle samoświadome kobiety. (…)

 

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Dary ojca pio

Italia kocha swojego świętego. Trudno się temu dziwić, wiele mu zawdzięcza. Posługa ojca Pio kojarzy się nam głównie z niezwykłym odprawianiem liturgii i stale zajętym konfesjonałem.

FELIETON / Zofia Pomirska

To też solidarność

Podczas pielgrzymki do Polski w 1987 roku Jan Paweł II w Gdańsku wypowiedział słowa nawiązujące do fragmentu Listu św. Pawła do Galatów (6,2): „»Jeden drugiego brzemiona noście«. Słowa te mają wielką nośność.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Czas na małe podsumowanie

Odwiedziłem w tym roku kilka ciekawych miejsc i zjadłem kilka ciekawych potraw, w tym ucho. Świńskie ucho na chrupko.

Wartościowa książka

Temat aktualnego numeru

W bieżącym numerze