Komunikat biskupa diecezjalnego

Wyruszamy w duchową pielgrzymkę do Lourdes. Nie pielgrzymujemy przez miejsca, lecz przez wydarzenia. A wówczas nawet te dawne i bardzo odległe chwile stają się tak bliskie, że możemy być w nich obecni.

Dokąd najpierw docieramy? Do domu św. Bernadety.

 

Rodzina Soubirous

Znaleźliśmy się w mrocznym pokoju na tyłach nędznego budynku, który kiedyś służył jako areszt. Tam żyje rodzina, której członkiem jest późniejsza niezwykła święta – Bernadeta. Jej rodzice zupełnie nie radzą sobie w życiu. Młyn, którego częścią było ich mieszkanie, został skonfiskowany za długi, a oni nie potrafili sobie znaleźć innego schronienia jak zaplecze więziennego budynku.

A jednak w tej ruderze potrafiło zabłysnąć światło. To tam pojawiła się wybranka Najświętszej Maryi Panny.

Bernadeta była najstarszym dzieckiem państwa Soubirous. 11 lutego 1858 roku, w dniu spotkania z Matką Najświętszą, miała czternaście lat. Była pogodną, spokojną dziewczyną. Ludzie ją lubili, nikt jednak nie sądził, że to dziecko zostanie wyznaczone przez Maryję na powierniczkę swych sekretów. (…)

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Dary ojca pio

Italia kocha swojego świętego. Trudno się temu dziwić, wiele mu zawdzięcza. Posługa ojca Pio kojarzy się nam głównie z niezwykłym odprawianiem liturgii i stale zajętym konfesjonałem.

FELIETON / Zofia Pomirska

To też solidarność

Podczas pielgrzymki do Polski w 1987 roku Jan Paweł II w Gdańsku wypowiedział słowa nawiązujące do fragmentu Listu św. Pawła do Galatów (6,2): „»Jeden drugiego brzemiona noście«. Słowa te mają wielką nośność.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Czas na małe podsumowanie

Odwiedziłem w tym roku kilka ciekawych miejsc i zjadłem kilka ciekawych potraw, w tym ucho. Świńskie ucho na chrupko.

Wartościowa książka

Temat aktualnego numeru

W bieżącym numerze