Światowe Dni Młodzieży

Był działaczem Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Dwa miesiące później jego okaleczone zwłoki zostały wyłowione z rzeki.

Czterdzieści jeden lat temu, 7 maja 1977 roku, funkcjonariusze SB zamordowali krakowskiego studenta i działacza opozycji antykomunistycznej Stanisława Pyjasa. Według oficjalnej wersji przyczyną śmierci jednego z liderów Studenckiego Komitetu Solidarności był upadek ze schodów. Podstawą tej tezy przez lata pozostawała ekspertyza Zakładu Medycyny Sądowej w Krakowie. Śledztwo wznowione dopiero po transformacji ustrojowej wykazało, że Pyjas został śmiertelnie pobity. Gdyby nie determinacja przyjaciół Staszka, przede wszystkim Bronisława Wildsteina, okoliczności śmierci opozycjonisty do dziś okryte byłyby tajemnicą. Przypadek Pyjasa nie jest odosobniony. Podobnych, choć niestety niewyjaśnionych po dziś dzień zgonów działaczy podziemia, było więcej. (…)

 

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Dary ojca pio

Italia kocha swojego świętego. Trudno się temu dziwić, wiele mu zawdzięcza. Posługa ojca Pio kojarzy się nam głównie z niezwykłym odprawianiem liturgii i stale zajętym konfesjonałem.

FELIETON / Zofia Pomirska

To też solidarność

Podczas pielgrzymki do Polski w 1987 roku Jan Paweł II w Gdańsku wypowiedział słowa nawiązujące do fragmentu Listu św. Pawła do Galatów (6,2): „»Jeden drugiego brzemiona noście«. Słowa te mają wielką nośność.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Czas na małe podsumowanie

Odwiedziłem w tym roku kilka ciekawych miejsc i zjadłem kilka ciekawych potraw, w tym ucho. Świńskie ucho na chrupko.

Wartościowa książka

Temat aktualnego numeru (01/2019)

Temat do rozmowy

Rodzina

W bieżącym numerze